Сабор Светог архангела Гаврила или, како се чешће назива у народу – љетни Аранђеловдан, велики је празник који се прославља сваке године 8. априла и 26. јула.
Наши стари су одвајкада много поштовали дане посвећене Светом Аранђелу, нису радили тешке послове, а на основу временских прилика тумачили су каква их година чека и шта им светац поручује.
Љетни Свети Аранђел, дан посвећен архангелу Гаврилу, по народном вјеровању сматра се заштитником људи и стоке од временских непогода. Овај велики празник је и важан дан за жене које желе да постану мајке.
Архангел Гаврило, који се прославља 8. априла и 26. јула, гласник је великих промјена, а кад тог дана грми, пуцају громови и пада киша, то није само невријеме; народно вјеровање каже да је то знак са неба.
Наши стари су вјеровали да кад на љетни Аранђеловдан загрми – ни небо више не може да ћути! Ако на овај дан пада киша и грми, то значи да неправда у народу вапи до неба, а Свети Аранђел са мачем излази да дијели правду.
Вјерује се, такође, и да ће у таквој години "више истине испливати, али кроз буру и лом", па се савјетује опрез у ријечима и поступцима, јер шта ко посеје, то ће до Божића жњети.
Такође, грмљавина на Аранђеловдан означава да јесен неће бити блага, а зима може да буде пуна наглих преокрета – како у времену, тако и у животима људи. Киша на љетни Аранђеловдан симболише очи оних који су преварени, изневјерени или заборављени, и народ каже: "Ко је кога повриједио – тог ће стићи, па макар и у сновима!"
Наши стари су говорили:
"Ако грми на љетњег Светог Аранђела, неће народ лако кроз годину!"
"Киша на овај дан пере гријехе, али и открива душе покварене."
Зато се данас, кад пукне гром или небо пусти кишу, многи прекрсте и шапну:
"Гаврило правду носи – нека свако добије по заслузи!"