Сањати Свету Петку често носи позитивно значење, посебно у православној традицији, гдје је она заштитница породице, жена, болесних и сиромашних.
У Београду се налази чудотворна и љековита вода (агаизма) ове светитељке, која према вјеровањима лијечи све болеснике, који са вјером у Бога и љубављу према овој светитељки прилазе к њој.
Предање каже да јој се у сну јавио анђео и упутио у отаџбину да шири вјеру Христову. Зато се Света Петка на иконама представља у монашкој одјећи, са крстом у руци.
На њеном гробу, каже легенда, догађала су се чуда. Бугарски цар Јован Асен 1238. по једнима је отео, по другима једноставно пренио мошти свете Параскеве у свој пријестони град Трново. Кад су Турци освојили Бугарску, мошти су пренијете, по заповијести султана Бајазита, у молдавски град Јаши.
Такође, према народним обичајима, вјерници на дан Свете Петке не би требало да месе, кувају, шију, перу веш или раде било који посао у кући како не би навукли гњев светитељке и да им током године не би трнуле руке.
Младе дјевојке треба да беру цвијеће и њиме украсе свој дом како би у њима цијеле године владала слога и мир, док се дјевојчицама облаче нове хаљинице како би их у наредној години пратила срећа.
Дјевојке би требало да поједу парче славског колача и да сачувају мрвице, па ће те ноћи у сну видјети своју судбину и будућег мужа, пише "Ало".