Sanjati Svetu Petku često nosi pozitivno značenje, posebno u pravoslavnoj tradiciji, gdje je ona zaštitnica porodice, žena, bolesnih i siromašnih.
U Beogradu se nalazi čudotvorna i ljekovita voda (agaizma) ove svetiteljke, koja prema vjerovanjima liječi sve bolesnike, koji sa vjerom u Boga i ljubavlju prema ovoj svetiteljki prilaze k njoj.
Predanje kaže da joj se u snu javio anđeo i uputio u otadžbinu da širi vjeru Hristovu. Zato se Sveta Petka na ikonama predstavlja u monaškoj odjeći, sa krstom u ruci.
Na njenom grobu, kaže legenda, događala su se čuda. Bugarski car Jovan Asen 1238. po jednima je oteo, po drugima jednostavno prenio mošti svete Paraskeve u svoj prijestoni grad Trnovo. Kad su Turci osvojili Bugarsku, mošti su prenijete, po zapovijesti sultana Bajazita, u moldavski grad Jaši.
Takođe, prema narodnim običajima, vjernici na dan Svete Petke ne bi trebalo da mese, kuvaju, šiju, peru veš ili rade bilo koji posao u kući kako ne bi navukli gnjev svetiteljke i da im tokom godine ne bi trnule ruke.
Mlade djevojke treba da beru cvijeće i njime ukrase svoj dom kako bi u njima cijele godine vladala sloga i mir, dok se djevojčicama oblače nove haljinice kako bi ih u narednoj godini pratila sreća.
Djevojke bi trebalo da pojedu parče slavskog kolača i da sačuvaju mrvice, pa će te noći u snu vidjeti svoju sudbinu i budućeg muža, piše "Alo".