Српска православна црква и њени вјерници данас славе свету Великомученицу Ирину. СПЦ је слви 5. маја по црквеном, а 18. маја по грегоријанском календару.
Света Ирина је хришћанска мученица из 4. вијека. Име Ирена значи мир.
Рођена под именом Пенелопа у граду Магедону (римска провинција Памфилија). Била је кћерка паганског краља Ликинија. Њен учитељ Апелијан јој је често причао о хришћанству. Када је стасала за удају, одбијањем да се уда, наљутила је оца, и отац је хтио да је мучи, али она га је преобратила у хришћанство. Мучена је од стране остала четири цара. У хришћанском вјеровању, послије свих мука Ирина је дошла у град Месемврију, гдје ју је умртвио цар Саворије, али ју је Бог оживио. Цар се тада заједно са многим народом крстио када је видио то чудо.
Вјерује се да је света Ирина својим страдањем у вјеру Христову привела преко стотина хиљада незнабожаца. Најзад је сама легла у гроб и наредила Апелијану да гроб затвори. Послије четири дана, кад су гроб отворили њено тијело није било у гробу.
Вјеровања и обичаји
Вјерује се да данас никако не треба користити оштре предмете, сјећи или тестерисати грађу. Поред тога, данас се не сијеку нокти, нити шиша коса, јер се вјерује да уколико будете то радили навући ћете несрећу на себе. По неким мјестима и даље се на данашњи дан практикује да дјеца пију воду која је одстајала један дан, јер се вјерује да ће им дати снагу која је имала великомученица Ирина.