Да ли сте знали?

Развод 16 пута скупљи од свадбе: Адвокат из Србије открио шокантне податке

  • 22.07.2025. 14:40

Све мање бракова, а све више развода – тренд који забрињава Србију. Статистике показују да се парови све теже одлучују на брак, док развод постаје све учесталији исход емотивних односа. Ко чешће иницира растанак – жене или мушкарци? Да ли је превара и даље главни разлог за развод, или су у питању дубљи, тиши разлози попут емоционалне дистанце, неријешених конфликата и свакодневне отуђености? А како изгледа развод из правне перспективе и да ли је тачно да је 16 пута скупљи од свадбе? На ова и бројна друга питања одговара адвокат Саша Вуковић, гостујући у емисији ''Уранак'' на телевизији К1.

Гостујући у емисији ''Уранак'' на телевизији К1, адвокат Саша Вуковић говорио је о све учесталијим разводима у Србији, разлозима који најчешће доводе до прекида брака, али и о заблудама које прате ову тему.

''Најчешћи разлози развода нису увијек превара, већ престанак жеље да се заједница одржи. Људи једноставно више не желе да живе заједно – ту су и финансијски проблеми, незадовољство, упознавање друге особе... Подједнако се за развод јављају и мушкарци и жене'', каже Вуковић.

На питање о тврдњи да развод може бити и до 16 пута скупљи од вјенчања, адвокат одговара:

''То није тачно у свим случајевима. Такав сценарио је могућ једино ако се ствари озбиљно закомпликују – рецимо, ако имамо богат брачни пар са више дјеце и значајном имовином, и ако постоји снажно међусобно непријатељство. Тада долази до судских тужби, борбе за родитељско право, алиментацију и подјелу имовине – све то може да увећа трошкове.''

Мудрости патријарха Павла: Ово су неки од најљепших и најмудријих цитата

Мудрости патријарха Павла: Ово су неки од најљепших и најмудријих цитата

Ипак, према његовим ријечима, већина развода се и даље завршава споразумно.

''Најчешће савјетујем клијентима да се договоре, јер је то брже, ефикасније и без додатних трошкова. У Београду, иако се иде мирним путем, развод може да потраје и до годину дана због оптерећености судова. У унутрашњости – чак и мјесец дана. Битно је да није у форми тужбе, већ као заједнички приједлог.''

Вуковић истиче и ширу друштвену слику која доприноси порасту развода:

''Људи данас немају стрпљења. Заљубљеност је пролазна, траје шест месеци до годину дана. Права љубав долази тек касније, када прихваташ особу са свим њеним манама. Нажалост, данас се све мање разговара, а све чешће реагује импулсивно. Друштвене мреже додатно утичу – људи упоређују сопствени живот са нереалним садржајем, па настаје незадовољство. Почињу да се питају: ‘Гдје сам ја? Шта сам пропустио?''

Говорећи о све популарнијем термину ''отворен брак'', адвокат подвлачи да та пракса код нас није законски препозната.

''Отворен брак као институција не постоји у нашем правном систему. Превара може бити разлог за развод, али се приликом склапања брака не може дефинисати право да неко буде са трећом особом. То је већ филозофско и социолошко питање. У неким америчким државама постоје другачији закони, али ми смо традиционалнији. Држава мора да јача институцију породице. Не мислим на репресију, већ само да се, на примјер, садржај у медијима промијени – и то би већ било огромно побољшање.''

Издато укупно 5.798 радних дозвола: Највише страних радника запослено у грађевинарству

Издато укупно 5.798 радних дозвола: Највише страних радника запослено у грађевинарству

Суд и адвокати и даље покушавају да помире стране у бракоразводним парницама

Иако број развода у Србији расте, у пракси суд и адвокати не одустају лако – често покушавају да помире супружнике пре него што донесу коначну одлуку.

''Тај покушај и даље постоји. Труди се суд, али и адвокати. Имао сам случај гдје је пар дошао са намјером да се разведе, али су послије дугог и искреног разговора одлучили да ипак остану заједно'', каже адвокат Саша Вуковић.

За разлику од класичне парнице, породични спор омогућава судији шира овлашћења.

''У породичним споровима судија може да изађе изван оквира тужбеног захтјева и донесе одлуку за коју процијени да је у најбољем интересу дјеце. Чак може и да одбаци већ потписан споразум о разводу'', објашњава Вуковић и додаје да се и адвокати труде да до споразума дође мирним путем, јер су ти поступци исцрпљујући – како за странке, тако и за њихове пуномоћнике.

На крају, иако постоји могућност да један од партнера одбија развод, закон јасно каже:

''По садашњем Породичном закону, развод је могућ и без сагласности оба партнера. Могуће је одуговлачење, али до развода ће свакако доћи'', закључује адвокат.

Развод не мора нужно да буде мучна и дуготрајна процедура – све зависи од зрелости партнера и њихове спремности на компромис.

''Уколико су бивши супружници емотивно зрели и спремни на договор, развод може да се заврши брзо и уз минималне трошкове. Међутим, ако су незрели, презиру једно друго и убијеђени су да им припада више него што јесте – тада развод може да траје годинама и постане веома скуп. Најгоре је када се дјеца користе у сврху позиционирања'', закључио је адвокат Саша Вуковић.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: