У Федерацији БиХ /ФБиХ/ од јануара до октобра евидентирано је 396 случајева шуге, што је скоро за стотину више него цијеле 2023. године, подаци су Завода за јавно здравство ФБиХ.
Само у октобру забиљежено је 50 случајева шуге, од чега 22 на подручју Тузланског кантона, а 15 у Кантону Сарајево. Седам случајева евидентирано је у Зеничко-добојском кантону, пет у Средњобосанском, те један у Унско-санском кантону. Начелник Службе за епидемиологију и хигијену Института за здравље и безбједност хране Зеница Алис Козица рекао је да је свраб, шуга или скабијес индикатор сиромаштва и да се јавља на мјестима гдје су нарушени хигијенски услови.
Према његовим ријечима, то је инфективно обољење коже које изазива гриње, а након инкубације настаје сврабеж коже који се појачава ноћу, те се на кожи долази до појаве линеарних бразди у којима се налазе гриње или њихова јаја.
"Те лезије најчешће се налазе између прстију, ручном зглобу, предњим површинама лакта, доњој страни трбуха, глежњевима ногу, на унутрашњој страни бутина, као и спољним гениталијама човјека", рекао је Козица за "Аваз".
Он је рекао да се болест преноси директним контактом, али и кориштењем одјеће, постељине зараженог.
Козица је додао да само лична хигијена није довољна, већ да је много важније избјегавати дужи контакт с обољелим.
"Први пут инфицирана особа, чак и с великим количинама паразита, може бити без симптома болести више седмица. Основни начин спречавања ширења скабијеса представља просвјећивање становништва, односно здравствено-просвјетне едукације", навео је Козица.
Он је додао да се сузбијање скабијеса спроводи систематски јер се не лијечи само обољели, већ и његови контакти.