У Клиници за кардиохирургију УКЦ-а Републике Српске уз подршку кардиохирурга из Института за кардиоваскуларне болести Дедиње изведен је први минимално инвазивни захват - ендоскопска препарација сафенске вене код четири пацијента са сужењем крвних судова.
Овом методом се пацијентима кроз ендоскопски рез од 1 центиметар извадила потребна дужина вене из ноге, те се истовремено класичном кардиохируршком методом уграђивао аутокоронарни бајпас.
Важно је напоменути да су примјеном ове минимално инвазивне процедуре значајно смањени трошкови лијечења како за пацијента, тако и за здравствени систем.
Такође, овакав начин хируршког лијечења смањује ризик од инфекције, пружа бржи опоравак, скраћује период рехабилитације, оток и бол су мањи, а пацијент се много брже враћа својим свакодневним животним активностима.
"У нашој Клиници за кардиохирургију за овакву врсту захвата практично не постоје листе чекања, од првих тегоба код пацијента преко обављања све неопходне дијагностике, до самог извођења кардиохируршког захвата потребно је мање од 3 мјесеца. Поносни смо што се поред Института за кардиоваскуларне болести Дедиње који је уједно и тренинг центар за Југоисточну Европу, овај захват сада изводи и у нашој установи", кажу из УКЦ-а.
Хируршки тим су чинили: клинички асистент др сц. мед. Петар Милачић и клинички асистент др Игор Живковић из Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, асистент др Новица Калинић, специјализанти др Стефан Марић, др Бојан Тепић и Душан Милановић, те анестезиолози др Тања Цвјетковић Томанић, др Горан Топић, др Синиша Мирковић, др Миле Милановић, инструментарка Сандра Бијелић и анестетичар Владимир Жилић.
"Увођење овакве врсте кардиохируршке процедуре је још један од показатеља да су едукација нашег медицинског особља, улагање у њихове вјештине и знања, те размјена искустава са реномираним здравственим установама приоритет руководства наше установе на челу са проф. др Владом Ђајићем", закључују у саопштењу.