Главни кривци оваквог стања су државне инспекције које не раде свој посао: пустили су да људи раде непријављени, online продају по свакој петој кући, брзе поште које не издају тачан износ услуге на фискалном рачуну, сматра Палош.
Велики број послодаваца, али и независних стручњака и професора, сматра да је ријеч о лошој и штетној одлуци, нарочито због тога што је донесена без смањења оптерећења привредника, пише БизнисИнфо.ба.
Рад на црно
С друге стране, Неџад Палош, власник фирме Робне куће Центар у Калесији која се бави производњом и продајом намјештаја, изнио је став да је и хиљаду КМ мало. Али, такође је рекао да је највећи проблем рад на црно, те је позвао државу да се позабави тиме.
– Хиљаду КМ је мала цифра која је прописана за послодавце и да скратим треба да буде 1.500 КМ а и плус оно у коверти што се даје. Радници напустите послодавце за које сматрате да могу дати ту плату, а неће јер имају доста својих приватних трошкова око станова, аута, квадова, купљених пословних простора, викендица, луксузних путовања њихове дјеце а и њих, и сталних кукања како немају зараде у њиховим пословима – написао је Палош.
Додао је да „бојазност од сиве економије није никаква пријетња јер она је присутна годинама и шири се као пандемија“.
– Главни кривци оваквог стања су државне инспекције које не раде свој посао: пустили су да људи раде непријављени, онлајн продају по свакој петој кући, брзе поште које не издају тачан износ услуге на фискалном рачуну, по свим нашим насељима дивљаштво у свим привредним гранама, поједине ефендије раде приватно а народу по џамијама држе дерсове како треба порез држави плаћати јер држава је темељ и итд. – упозорио је овај привредник.
Критикујемо, додао је, сами себе а људи одлазе у иностранство, а воде се и даље на бироу за запошљавање.
Државне инспекције не раде свој посао
– А ми и наши радници одвајаћемо од своје зараде да њихове породице могу остваривати све погодности које биро нуди. Жалосно али истинито. Многи грађани раде приватне послове непријављени, без рјешења за рад, непријављени су и њихови радници који раде за њих. То су електричари, грађевински радници, керамичари – гдје квадрат рада керамике износи 25-30 КМ и не могу да плате за себе обавезе. Зар то све није сива економија тј. главна неправда коју трпе сви послодавци који плаћају обавезе фирме – указао је Палош.
Влада ФБиХ одлучила је да ће минимална зарада у овом ентитету за 2025. годину износити 1.000 КМ што је изазвало бурне реакције привредника.
(Фокус)