Убијени у логору

Обиљежене 33 године од злочина над српским цивилима у Брадини

  • Извор: АТВ
  • 25.05.2025. 19:21

Сваки пут је све теже доћи у Брадину, причају потомци и преживјели мјештани тог насеља код Kоњица. Сјећање на 25. и 26. мај 1992. године, када су муслиманске и хрватске снаге напале ово мјесто и побиле 48 цивила, јако је болно.

"Најмлађе Копривица Његош 14. година, а најстарији Куљанин Милан 91. годину. У Брадини је тада био један логор у основној школи жене и дјеца, а други је био на Мусали са мушкарцима и у Челебића логору. Званични податак убијених у логору 37, само су двојица оружјем остали су пребијани. 28 пријављених силовања жена ван логора и у логору 11", рекао је Зоран Ђорђић, свједок злочина.

Слободан Мркајић, који је успио да побјегне од покоља, али је ухваћен на Бјелашници и одведен у логор, каже да све оно што се десило у Брадини никада не смије да буде заборављено. Истиче да се због суживота на овим просторима морају поштовати све жртве. 

"Све што се десило не можемо заборавити, а да кажемо опростити, у неке се мора опраштати али се морају признавати жртве и једне и друге. Ја се залажем за то и обилазим ја сва стратишта и логоре из тих разлога и жртве и помене дајемо из тих разлога и Хрватима и муслиманима да би негдје дошли до неког компромиса", рекао је Слободан Мркајић, преживјели логораш.

Послије злочина у Брадини, Срби који су преживјели су протјерани, куће се опљачкане и срушене, а црква Вазнесења Господњег запаљена и срушена. Црква је обновљена, а у порти, гдје се налазила масовна гробница, сада је спомен-обиљежје. Обновљено је и шест кућа, али су више пута пљачкане.  

"Нажалост тренутно имамо само два становника у Брадини, али даће Господ и молимо му се да се то у будућности, имамо наду и ми као хришћани не смијемо да губимо наду. Небитно колико је тежак период и много су тежи периоди били прије и раније кроз историју српског народа, али опстали смо и опстаћемо ако Бог да", рекао је Бранимир Боровчанин, парох коњички.

За злочин у Брадини нико никада није одговарао. Од 2017. године постоји предмет у вануставном суду БиХ под радним називом "Есад Рамић и други", али до дан данас нико није осуђен. Kако се овај злочин не би заборавио приказан је и документарни филм "Ђеца Брадине" који садржи  исповјести преживјелих логораша.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: