У Брадини код Коњица почело је обиљежавање 33. годишњице од свирепог злочина над 48 српских цивила које су убили припадници муслиманских и хрватских, а потом су спалили ово и околна села.
Литургију у обновљеној Цркви Вазнесења Господњег служе парох коњички јереј Бранимир Боровчанин и свештеник Марко Ђурић.
Након Литургије биће служен парастос жртвама и положени вијенци на спомен-обиљежје у порти храма.
Присутни су чланови породица убијених, преживјели, затим представници борачких организација, Савеза логораша, генерални конзул Србије Васо Гујић, те представници америчке и британске амбасаде.
У Брадини, која је прије сукоба било насељена већински српским становништвом, 25. маја 1992. најбруталније је убијено 48 српских цивила.
Преостали су одведени у логоре или протјерани, њихова имовина опљачкана, а куће и Црква Вазнесења Господњег запаљени и срушени. У порти цркве откривена је масовна гробница.
У логорима су уморена још 22 становника Брадине, док се за пет још трага.
Покретна имовина је опљачкана, а куће и Црква Вазнесења Господњег запаљени и срушени.
Носовић: Злочин без казне у Брадини - порука да нема правде за Србе
Ратни злочин почињен над српским цивилима у Брадини код Коњица био је смишљен, али починиоци и наредбодавци до данас нису кажњени, што показује какав однос према српски жртвама има правосуђе БиХ, изјавио је Срни предсједник Савеза логораша Републике Српске Анђелко Носовић.
Носовић је подсјетио да су припадници такозване Армије БиХ и ХВО-а извршили стравичан злочин над Србима у Брадини, нису оставили ниједну читаву српску кућу, димњак и живу стрицу на вратима, али да тиме што то није кажњено правосуђе на нивоу БиХ шаље поруку да нема правде за српски народ.
- Ово показује да је убиство српског народа и појединца у Брадини смишљен ратни злочин - рекао је Носовић и додао да оваквим поступањем правосуђе БиХ показује да су злочини почињени над српским народом легални и чак пожељни.
Према његовим ријечима, међународна заједница и бошњачки званичници не дозвољавају да се Срби врате у Коњиц, а камоли да им обнављају куће као што је случај обнављања муслиманских и хрватских кућа у Козарцу и Посавини.
Указао је и да правосуђе на нивоу БиХ примјењује двоструке аршине и само настоји да оптужи Србе за ратна дешавања на простору БиХ.
- Слична је ситуација и данас када правосуђе на нивоу БиХ прогања руководство Републике Српске и подиже некакве оптужнице против српских званичника, чиме показује да су Срби непожељни да живе у БиХ - истакао је Носовић.
Он је подсјетио на то да је српски народ, гдје год је био у мањини, страдао у Одбрамбено-отаџбинском рату, као и у Другом свјетском рату.
Носовић је рекао да су домаћи и међународни судови до сада показали да нема правде за Србе, те истакао да ће вријеме показати да је правда спора, али ипак достижна.
У Брадини, код Коњица данас ће бити обиљежене 33 године од уништења и спаљивања овог и околних села, у којима су припадници муслиманских и хрватских снага свирепо убили 48 српских цивила.