12 звјездица

Обиљежене 32 године од смрти 12 бањалучких беба

  • Извор: АТВ
  • 21.05.2024. 19:15

Мајци преминулог новорођенчета Жељки Тубић свако обиљежавање годишњице једне од најпотреснијих ратних трагедија све је теже. Ни након 32 године не може да се помири са чињеницом да је 12 беба у инкубаторима умрло на најгори начин због међународне заједнице, која им је одлуком о забрани допремања кисеоника до Бањалуке, одузела право на живот.

"Радим на таквом једном радном мјесту гдје ми долазе управо ти вршњаци за замјену докумената и онда увијек гледате како би изгледало ваше дијете, колики би био, да ли би завршио факултет, да ли би већ имао своју породицу. То су неке неиспричане приче", прича Жељка Тубић.

Савјет безбједности  који је одговоран за тадашњи злочин према бебама и данас чини неправду свим Србима. Због тадашње  монструозне одлуке да се забране сви летови са хуманитарном помоћи, лијековима, храном и кисеоником у Крајину нико није ни одговарао.

Све те жртве злочина без премца симбол су нељудскости међународне заједнице до данас, каже српски члан БХ Предсједништва.

"Указујемо на то као један примјер који је покосио наше бројне породице, али исто тако као примјер који је донио и населио ту страшну неправду овдје у Бих када је уопште у питању размишљање о рату, о томе ко су кривци, ко нису кривци, око тога како се правила једна црно-бијела слика", рекла је Жељка Цвијановић, српски члан Предсједништва БиХ.

"Да Војска Републике Српске није пробила коридор, ко зна колико би још бањалучких беба било угушено на свиреп начин од стране оних који данас без одговорности за те злочине покушавају да креирају Резолуцију којом ће и те бебе и друге које смо спасили прогласити геноцидним", поручио је предсједник Народне скупштине Српске Ненад Стевандић.

И тринаеста беба изгубила је битку за живот са 14 година. Једином преживјелом новорођенчету недостатак кисеоника оставио је доживотне посљедице.

Пратите нас и путем Вибера