Радници из Индије, Африке, Кине и Турске неријетко су на градилиштима доминантни. На почетку је било необично, сада смо навикли. Још увијек их нема на семберским њивама, али пољопривредници кажу да не би имали ништа против, јер сезона почиње, а да ради нема ко. Ђорђе Вакчић има преко 9 000 садница јагоде. Он и супруга не могу да постигну све, повремено ако успију да пронађу, у помоћ зову радницу.
"Радна снага, нема више, нема, каже, смањене површине. Па да, зато што нема, неће нико да ради. Н: Али, је ли то највећи проблем радна снага у овом моменту? Па, између осталога, није, није пресудно, али, овај, доста, доста то утиче, утиче све. Хајде да кажемо, та глобализација, да млађи бјеже у град за неким лакшим послом. Ово ипак, јако мукотрпно, тешко је, овај. Није, није, хајде, нешто физички, него стало ту треба", каже Ђорђе Вакчић, Мала Обарска.
Ових дана стављају се фолије на засад лубеница. Обиман је то посао, каже Милан Благојевић. Морао је да смањи производњу између осталог и због недостатака радне снаге.
"Све је тешко. Производња је тешка и скупа. Нема ни радне снаге, једноставно нема више ко да ради. Стари више не могу, младе то не занима, и самим тим производња се мора смањивати. Све је искупља и искупља. Ако на крају крајева, када дођемо до краја, до финала, најтеже је тржиште. Најтеже је продати", каже Милан Благојевић, Велика Обарска.
Дневнице у јеку сезоне на семберским њивама досезале су прошле године и до 100 КМ, али је очигледно већини лакше да уплате тикет у кладионици и чекају да падну с неба, него да се упуте на њиву и раде, кажу пољопривредници.