Као посљедица глобалног загријавања, топлотни таласи су све чешћи и рекорди се обарају један за другим.
Судећи према најавама метеоролога, морамо се припремити за још екстремније временске услове у будућности.
Метеоролог Иван Ристић, метеоролог каже да је овогодишње прољеће промјењиво, али да нам убрзо слиједи веома топло вријеме и први топлотни талас очекује крајем јуна, док ће најтоплији дани са око 40 степени, локално и више, овог љета бити око 24. јула. Љето 2025. ће бити за нијансу мање топло него 2024, али је извјесно да ће јако топло бити у дијелу Панонске низије, што се види и на мапама. Максимуми температуре ће бити у Војводини и ићи ће до Београда.
У временској прогнози, коју је радио заједно са проф. др Александром Ваљаревићем, је навео да су нормале за јуни минимална температура од 13 до 18 степени, максималне од 23 до 29 степени, а када је преко 25 степени то су већ љетње температуре, и то ће се десити у трећој декади јуна.
"Око 25-26. јуна очекујемо први топлотни талас са температурама до 35 степени. Крај јуна би био баш топао и вода ће се угријати на преко 20 степени у Грчкој и јужном Јадрану. Ко планира љетовање може да оде на одмор већ крајем јуна. Очекујем да 2025. године буде три – четири топлотна таласа, а најтоплији ће бити у трећој декади јула, око 24-25. јула са температурама од 41 степен у Београду и 42 степена у Србији", каже Иван Ристић.
У јуну се очекују у пар наврата велике количине падавина, чак 100 литара по метру квадратном за један дан, тако да може доћи до урбаних поплава.
Минималне температуре у јулу су у просјеку од 15 до 19 степени минималне, 26 до 30 степени максималне, међутим, у јулу ћемо имати доста дана са тропским температурама. Наиме, већ од краја јуна скоро до септембра ће нас пратити изузетно топло вријеме са тропским температурама због прилива топлог ваздуха из Африке.
"Јул је најтоплији мјесец и друга декада је најризичнија када су у питању суперћелијске олује. Средином јула температура морске воде ће бити близу 30 степени што значи да ће бити испуњен један од критеријума за суперћелијску олују, а то је да температура буде већа од 27 степени. Граница за настанак урагана на океанима је 27 степени, али може да се користи и за настанак олуја с тим што са суперћелијску олују на висини вјетрови морају да буду изражени и да постоји смицање вјетра са висином. Надамо се да се 2025. неће поклопити сви услови за њено настајање", каже Ристић.
Метеоролог упозорава и на доста пљускова, кише, локално са градом, јаким олујним вјетром што ће за мјесто у ком се догоди бити као суперћелијска олуја, јер онда олуја захвата већи регион и оставља за собом велику штету. Ова олуја је трећа категорија урагана и прати је брзина вјетра од око 200 километара на час.
Спарно и врело у августу
Стабилније вријеме без много кише очекује се у августу. Осми мјесец би требао да буде класичан љетни мјесец, спаран, врео, тропски због чега ћемо с нестрпљењем очекивати пад температуре и падавине.
"Неће нам бити лако, јер дуго ће трајати топлотни таласи, поготово што је сада изражена умјерено – континентална клима због које се ваздух преко лета грије, а зими хлади. У јулу и августу максимуми ће бити око 40-41-42 степени, с тим што у јулу очекујемо мало више кише. Имаћемо пуно тропских дана и тропских ноћи, поготово у већим градовима због загријавања бетона, слабе циркулације... Једва ћемо чекати да дође јесен", закључује Ристић.