Kao posljedica globalnog zagrijavanja, toplotni talasi su sve češći i rekordi se obaraju jedan za drugim.
Sudeći prema najavama meteorologa, moramo se pripremiti za još ekstremnije vremenske uslove u budućnosti.
Meteorolog Ivan Ristić, meteorolog kaže da je ovogodišnje proljeće promjenjivo, ali da nam ubrzo slijedi veoma toplo vrijeme i prvi toplotni talas očekuje krajem juna, dok će najtopliji dani sa oko 40 stepeni, lokalno i više, ovog ljeta biti oko 24. jula. Ljeto 2025. će biti za nijansu manje toplo nego 2024, ali je izvjesno da će jako toplo biti u dijelu Panonske nizije, što se vidi i na mapama. Maksimumi temperature će biti u Vojvodini i ići će do Beograda.
U vremenskoj prognozi, koju je radio zajedno sa prof. dr Aleksandrom Valjarevićem, je naveo da su normale za juni minimalna temperatura od 13 do 18 stepeni, maksimalne od 23 do 29 stepeni, a kada je preko 25 stepeni to su već ljetnje temperature, i to će se desiti u trećoj dekadi juna.
"Oko 25-26. juna očekujemo prvi toplotni talas sa temperaturama do 35 stepeni. Kraj juna bi bio baš topao i voda će se ugrijati na preko 20 stepeni u Grčkoj i južnom Jadranu. Ko planira ljetovanje može da ode na odmor već krajem juna. Očekujem da 2025. godine bude tri – četiri toplotna talasa, a najtopliji će biti u trećoj dekadi jula, oko 24-25. jula sa temperaturama od 41 stepen u Beogradu i 42 stepena u Srbiji", kaže Ivan Ristić.
U junu se očekuju u par navrata velike količine padavina, čak 100 litara po metru kvadratnom za jedan dan, tako da može doći do urbanih poplava.
Minimalne temperature u julu su u prosjeku od 15 do 19 stepeni minimalne, 26 do 30 stepeni maksimalne, međutim, u julu ćemo imati dosta dana sa tropskim temperaturama. Naime, već od kraja juna skoro do septembra će nas pratiti izuzetno toplo vrijeme sa tropskim temperaturama zbog priliva toplog vazduha iz Afrike.
"Jul je najtopliji mjesec i druga dekada je najrizičnija kada su u pitanju superćelijske oluje. Sredinom jula temperatura morske vode će biti blizu 30 stepeni što znači da će biti ispunjen jedan od kriterijuma za superćelijsku oluju, a to je da temperatura bude veća od 27 stepeni. Granica za nastanak uragana na okeanima je 27 stepeni, ali može da se koristi i za nastanak oluja s tim što sa superćelijsku oluju na visini vjetrovi moraju da budu izraženi i da postoji smicanje vjetra sa visinom. Nadamo se da se 2025. neće poklopiti svi uslovi za njeno nastajanje", kaže Ristić.
Meteorolog upozorava i na dosta pljuskova, kiše, lokalno sa gradom, jakim olujnim vjetrom što će za mjesto u kom se dogodi biti kao superćelijska oluja, jer onda oluja zahvata veći region i ostavlja za sobom veliku štetu. Ova oluja je treća kategorija uragana i prati je brzina vjetra od oko 200 kilometara na čas.
Sparno i vrelo u avgustu
Stabilnije vrijeme bez mnogo kiše očekuje se u avgustu. Osmi mjesec bi trebao da bude klasičan ljetni mjesec, sparan, vreo, tropski zbog čega ćemo s nestrpljenjem očekivati pad temperature i padavine.
"Neće nam biti lako, jer dugo će trajati toplotni talasi, pogotovo što je sada izražena umjereno – kontinentalna klima zbog koje se vazduh preko leta grije, a zimi hladi. U julu i avgustu maksimumi će biti oko 40-41-42 stepeni, s tim što u julu očekujemo malo više kiše. Imaćemo puno tropskih dana i tropskih noći, pogotovo u većim gradovima zbog zagrijavanja betona, slabe cirkulacije... Jedva ćemo čekati da dođe jesen", zaključuje Ristić.