Стиже нам сезона слава

Колико кошта припрема славске трпезе?

  • Извор: АТВ
  • 04.11.2024. 08:42

Сарма, месо, колачи, неизоставни су на славској трпези. Ове године, домаћини ће за прославу славе морати да издвоје 25 до 30 одсто више новца у односу на прошлу годину.

Скок цијена скоро свих производа утиче да овогодишње припреме буду скупље, причају из Удружења за заштиту потрошача „Реакција“. За домаћице које се одлуче умјесто да засучу рукаве, купе већ спремно месо, сарму и колаче, требале би да се припреме на папрене цијене.

„С обзиром да имамо константан дио инфлације, међутим, та поскупљења нису ни близу оних које смо имали са 2021. године на 2022. Не требамо смести са ума да смо прошле године имали велики проблем око празника што се тиче самих прасића јер смо имали свињску кугу која је довела до смањења доступности прасића на тржишту. Самим тим, дошло је до огромног скока цијена, цијена прасића је била негдје до 17 КМ по килограму. Тренутна цијена је око 7 КМ. разлика у односу на прошлу годину је од 25 до 30 одсто, узимајући у обзир које намирнице користимо“, рекао је Драган Јошић, Удружење за заштиту права потрошача „Реакција“.

Почетак новембра значи да је стигао период слава, а са њим и нови цјеновник прасића. У само седам дана, фармери су кориговали цијене, па је тако прошле седмице цијена прасића износила шест и по марака по килограму, а ове је скупље за око марку. Примјетни скок цијена тек се очекује пред новогодишње и божићне празнике, каже Мишо Маљчић, предсједник Удружења свињара Републике Српске.

„Протекле седмице су се прасићи кретали око 6,5 КМ по килограму, док у овој седмици, усљед повећане потражње, осјећамо лагани раст гдје се цијена креће до 7 КМ. Осјети се већа заинтересованост клаоничара и печењара, и вјероватно да ће цијена да се креће око 7 КМ, све зависи од понуде и потражње“, рекао је Маљчић.

Салата је неизоставна на славском ручку. Било да је у питању кисела, или свјежа, на штандовима вас неће дочекати цијена као за прошлу припрему славе. Поскупљењима се придружила сезонска салата и воће, а разлог је топло љето које је утицало на производњу. 

„Поскупило је све, роге паприке црвене су 4, 4,50 КМ. Узима народ, било је солидно посла“, каже Дана Малић, продавац на бањалучкој Тржници.

Баш као шлаг на торти, због поскупљења брашна и чоколаде на свјетском тржишту, резултирало је поскупљењем најслађег дијела на славском столу, торти и колача.  Ипак, одређене пекаре су одлучиле да се још увијек држе старих цијена, али не задуго. Промјене на свјетском нивоу им диктирају корекцију цијена у наредном периоду.

„Сви произвођачи су се ускладили негдје са сличним или истим цијенама. Цијена 800 грама ситних колача се креће од 15 до 20 КМ, зависно од произвођача. Наши колачи су по 14, 15 КМ у радњама, ми искључиво радимо велепродају по тржним центрима", истакао је Бранко Петковић, власник пекаре Златно зрно.

Од броја гостију, обима и количине хране зависи и колико кошта спремање за славу. Међутим, знајући колико је Србима битан дан крсне славе, многи њену припрему започну много раније, тачније када прославе славу, крећу са штедњом и планирањем за сљедећу годину.

Пратите нас и путем Вибера

Тагови: