Пијачни дан у Бањалуци поред поврћа и воћа купце често изненади и оним дијелом мјешовите робе гдје се дословно може наћи све, од игле до локомотиве.
Старе радио уређаје, грамофоне, камере, фењере, сатове и бријаче замијенили су нови и још старији, фамозни винтиџ модели. Тако ће се врло лако наћи соларни фењери, ретро радио са УСБ прикључком, класичне камере са ХДМ улазом и остали уређаји из "винтиџ" колекције.
Продавачи су замијенили досадну потрагу за старом робом шопингом на Темуу. Старински уређаји долазе без пацке, побољшани и још старији, а неки добију и гаранцију? Од штанда до штанда готово исте ствари, али за папрено више новца. Тако ћете врло лако чути невјероватно спуштање цијене, до те мјере невјероватно да се поједини купци, на моје очи, хватају новчаника и живе у убјеђењу да су добро прошли.
Наравно, новчаника се хватају они старији који између вожње аутобусом и шаха немају времена за Тему. А ево мало и како изгледа добра прилика. На штандовима се продају машинице за шишање, винтиџ модели. Пуне се на УСБ, уз њих стижу и наставци, све за 25 КМ. Не, чекај, за 20. На крају се дође до 15. И није нека цифра, али иста таква машиница на Темуу кошта од четири до пет КМ.
Од њемачког гиганта фирме Бош још увијек се могу наћи добри алати. Офуцани, истрошени, али опет добри, Међутим, готово сваки штанд или обиљежен простор на земљи, има алтернативу алтернативе. Кинеска копија популарне Маките долази све са кутијом и додатним алатом. Ни та цијена није нормална. Креће се од 120 до 200 КМ, све зависи од пропратних додатака. Са друге стране на Темуу исти кофер се може наћи за смијешне паре.
Занимљиво је гледати како су својевремено кинеске радње по бројим градовима замијениле пијаце са кинеском робом, али са продавачима који нису Кинези, него углавном Роми.