Владимир Милијевић

Какво је стање с афричком кугом у Српској: 'Када се болест појави, цијена свиња пада'

  • Извор: РТРС
  • 17.07.2025. 08:36

Афричка куга свиња појавила се поново у Федерацији БиХ, у Србији и у Хрватској. У Републици Српској болести за сада нема, али су појачане биосигурносне мјере на фармама, као и контроле промета свиња како би се смањио ризик од преношења вируса.

Републички ветеринарски инспектор Владимир Милијевић поручио је да када је у питању афричка куга свиња, појачане контроле су неопходне.

"Када овај вирус уђе у неку државу, врло је мало земаља које су га успјеле потпуно искоријенити. Код нас се и даље јављају спорадични случајеви, јер су ловци обавезни да сваку уловљену дивљу свињу донесу на испитивање. Тако добијамо реалну слику присуства вируса код дивљих свиња“, рекао је Милијевић за РТРС.

Пожар у тржном центру, најмање 50 мртвих

Пожар у тржном центру, најмање 50 мртвих

Додаје да до ширења вируса долази због кретања дивљих свиња. 

"Дивље свиње, када ходају по њивама, шире вирус. Ако дође до контакта са домаћим свињама, долази до појаве болести. Ми, дакле, имамо стално присуство афричке куге код дивљих свиња. Сада се вирус поново појавио у Хрватској и Србији. Наука је доказала да се љети вирус шири брже, јер фармери тада чешће бораве на њивама и долази до већег контакта са вирусом. Доказано је да вирус може опстати у житу и до три мјесеца. Вирус се може пренијети директно са дивљих на домаће свиње, али и путем транспорта“, нагласио је инспектор.

Поручује да фарме које су у близини Семберије и Лијевча поља су модерно ограђене, али да ипак постоје мале фарме које су чешће на удару. 

"На таквим мјестима постоји већа могућност да дође до контакта са дивљим свињама. Препоручује се постављање двоструких ограда. Ово говорим како би људи знали на који начин се вирус преноси. Највећи ризик за ширење вируса представља нелегални транспорт животиња. Када се болест појави, цијена свиња пада, па се оне продају нелегално. Закон прописује да се са подручја на којем се појави вирус забрањује сваки транспорт свиња“, нагласио је Милијевић.

Дошао по дјецу, па изрешетан пред кућом: Супруга организовала убиство

Дошао по дјецу, па изрешетан пред кућом: Супруга организовала убиство

Додаје да уколико постоји транспорт, неопходно је посједовање увјерења о здравственом стању животиња. 

"Ипак, дешава се да има нелегалног транспорта, и управо се због тога вирус поново активирао у сусједним земљама. Највећи број случајева дешава се љети. Имали смо и случајеве гдје је ловац, након узимања узорка дивље свиње, дошао кући и његове свиње су обољеле. Морамо имати биосигурносне мјере и едуковати становништво. Вирус не долази с неба - ми га сами доносимо“, нагласио је Милијевић.

Када су у питању препоруке, инспектор поручује да је Министарство пољопривреде и шумарства је дијелило флајере о томе како поступати и који су симптоми болести, те да када се вирус појави, свиње брзо обољевају. 

"Свиње имају крварења и црвенило по ушима и угину у року од пет до седам дана. Што се касније открије болест, то се више прошири. Апелујем на све фармере: чим примијете да свиња не једе или да се понаша неуобичајено, одмах да позову ветеринара. Узорци се узимају бесплатно, нема никаквих трошкова. Апелујемо да се што прије реагује“, нагласио је Милијевић.

Детаљи бруталне ликвидације у Подгорици: У Игора испаљено 15 хитаца

Детаљи бруталне ликвидације у Подгорици: У Игора испаљено 15 хитаца

Додаје да сваки фармер мора чувати своје животиње те да се фармери у Српској труде да подигну квалитет узгоја. 

"Министарство је забранило пијаце за продају свиња - то су основне мјере које се морају поштовати. Ипак, све зависи од самих фармера. Понекад нестане хране, па се свињама даје жито које може бити потенцијално заражено. Вирус је веома отпоран. Када фармери примијете да је свиња болесна, често је закољу и од меса праве сухомеснате производе. Међутим, вирус може преживјети у месу и до двије године“, упозорио је Милијевић.

Самим фармерима поручује да морају поштовати препоручене мјере, те да никако не купују свиње без одговарајуће документације. 

"Превентива почиње од правилне куповине и продаје. Биосигурносне мјере на фарми укључују забрану уласка непознатим особама. Министарство унутрашњих послова има важну улогу када је у питању контрола транспорта животиња. Цијело друштво мора бити укључено. Полиција мора заустављати промет стоке, тржишна инспекција и пореска управа морају контролисати поријекло меса у ресторанима. Ако имате информације - обавијестите нас. Сви морамо бити укључени“, закључио је Милијевић.

Пратите нас и путем Вибера