Afrička kuga svinja pojavila se ponovo u Federaciji BiH, u Srbiji i u Hrvatskoj. U Republici Srpskoj bolesti za sada nema, ali su pojačane biosigurnosne mjere na farmama, kao i kontrole prometa svinja kako bi se smanjio rizik od prenošenja virusa.
Republički veterinarski inspektor Vladimir Milijević poručio je da kada je u pitanju afrička kuga svinja, pojačane kontrole su neophodne.
"Kada ovaj virus uđe u neku državu, vrlo je malo zemalja koje su ga uspjele potpuno iskorijeniti. Kod nas se i dalje javljaju sporadični slučajevi, jer su lovci obavezni da svaku ulovljenu divlju svinju donesu na ispitivanje. Tako dobijamo realnu sliku prisustva virusa kod divljih svinja“, rekao je Milijević za RTRS.
Dodaje da do širenja virusa dolazi zbog kretanja divljih svinja.
"Divlje svinje, kada hodaju po njivama, šire virus. Ako dođe do kontakta sa domaćim svinjama, dolazi do pojave bolesti. Mi, dakle, imamo stalno prisustvo afričke kuge kod divljih svinja. Sada se virus ponovo pojavio u Hrvatskoj i Srbiji. Nauka je dokazala da se ljeti virus širi brže, jer farmeri tada češće borave na njivama i dolazi do većeg kontakta sa virusom. Dokazano je da virus može opstati u žitu i do tri mjeseca. Virus se može prenijeti direktno sa divljih na domaće svinje, ali i putem transporta“, naglasio je inspektor.
Poručuje da farme koje su u blizini Semberije i Lijevča polja su moderno ograđene, ali da ipak postoje male farme koje su češće na udaru.
"Na takvim mjestima postoji veća mogućnost da dođe do kontakta sa divljim svinjama. Preporučuje se postavljanje dvostrukih ograda. Ovo govorim kako bi ljudi znali na koji način se virus prenosi. Najveći rizik za širenje virusa predstavlja nelegalni transport životinja. Kada se bolest pojavi, cijena svinja pada, pa se one prodaju nelegalno. Zakon propisuje da se sa područja na kojem se pojavi virus zabranjuje svaki transport svinja“, naglasio je Milijević.
Dodaje da ukoliko postoji transport, neophodno je posjedovanje uvjerenja o zdravstvenom stanju životinja.
"Ipak, dešava se da ima nelegalnog transporta, i upravo se zbog toga virus ponovo aktivirao u susjednim zemljama. Najveći broj slučajeva dešava se ljeti. Imali smo i slučajeve gdje je lovac, nakon uzimanja uzorka divlje svinje, došao kući i njegove svinje su oboljele. Moramo imati biosigurnosne mjere i edukovati stanovništvo. Virus ne dolazi s neba - mi ga sami donosimo“, naglasio je Milijević.
Kada su u pitanju preporuke, inspektor poručuje da je Ministarstvo poljoprivrede i šumarstva je dijelilo flajere o tome kako postupati i koji su simptomi bolesti, te da kada se virus pojavi, svinje brzo oboljevaju.
"Svinje imaju krvarenja i crvenilo po ušima i uginu u roku od pet do sedam dana. Što se kasnije otkrije bolest, to se više proširi. Apelujem na sve farmere: čim primijete da svinja ne jede ili da se ponaša neuobičajeno, odmah da pozovu veterinara. Uzorci se uzimaju besplatno, nema nikakvih troškova. Apelujemo da se što prije reaguje“, naglasio je Milijević.
Dodaje da svaki farmer mora čuvati svoje životinje te da se farmeri u Srpskoj trude da podignu kvalitet uzgoja.
"Ministarstvo je zabranilo pijace za prodaju svinja - to su osnovne mjere koje se moraju poštovati. Ipak, sve zavisi od samih farmera. Ponekad nestane hrane, pa se svinjama daje žito koje može biti potencijalno zaraženo. Virus je veoma otporan. Kada farmeri primijete da je svinja bolesna, često je zakolju i od mesa prave suhomesnate proizvode. Međutim, virus može preživjeti u mesu i do dvije godine“, upozorio je Milijević.
Samim farmerima poručuje da moraju poštovati preporučene mjere, te da nikako ne kupuju svinje bez odgovarajuće dokumentacije.
"Preventiva počinje od pravilne kupovine i prodaje. Biosigurnosne mjere na farmi uključuju zabranu ulaska nepoznatim osobama. Ministarstvo unutrašnjih poslova ima važnu ulogu kada je u pitanju kontrola transporta životinja. Cijelo društvo mora biti uključeno. Policija mora zaustavljati promet stoke, tržišna inspekcija i poreska uprava moraju kontrolisati porijeklo mesa u restoranima. Ako imate informacije - obavijestite nas. Svi moramo biti uključeni“, zaključio je Milijević.