Васкрс, највећи хришћански празник, обиљежава се као дан Христовог васкрсења и побједе живота над смрћу. Иако се везује за радост и окупљање, поставља се питање како се Васкрс обиљежава у породицама које су у претходној години изгубиле неког блиског.
Да ли се фарбају јаја ако је породица у жалости?
Упркос туговању, у православној традицији не постоји забрана фарбања васкршњих јаја у породици која је у жалости. Према учењу Српске православне цркве, празници попут Васкрса и крсне славе не подлијежу истим правилима као свадбе, рођендани или друге световне прославе. Сматра се да су то духовне светковине које се славе и на земљи и на небу - што укључује и покојне, за које се вјерује да и даље учествују у молитви и радости.
Због тога се јаја фарбају уобичајено - прво у црвену боју за чуваркућу, а остала по жељи и могућности укућана. Ипак, многе породице које су у жалости бирају скромније начине обиљежавања празника, без претјеране декорације или весеља.
Регионалне разлике у обичајима
У појединим крајевима Србије, нарочито на западу, укоријењен је обичај да се у кућама које су у жалости јаја фарбају у тамне боје, најчешће у црну или тамнобраон нијансу помоћу орахове љуске или церове коре. Таква јаја називају се "калуђери", и не украшавају се додатно.
Ово, међутим, није правило које је прописано црквеним канонима, већ обичај који има симболичну вриједност - знак да се празник обиљежава са мјером и поштовањем према преминулом.
Шта се још ради другачије у периоду жалости?
У породици која је у црнини, Васкрс се не обиљежава уз музику, пјесму, велико окупљање или богату трпезу. Празник се проводи тихо, у молитви, уз свијећу и традиционално фарбана јаја, а литургија и причешће у цркви остају централни дио празновања, без обзира на околности.
Оно што се најчешће изоставља јесу гошћења, славља и друге друштвене активности које се подразумијевају у радоснијим околностима. Породице у жалости неријетко изоставе и традиционално "туцање" јаја, посебно ако се осјећа да би то било превише весело за дату ситуацију.
Васкрс у породици у жалости није забрањен, нити се изоставља - он се обиљежава скромно, достојанствено и у складу са духовним значењем празника. Суштина Васкрса није у форми, већ у вјери и нади, па се обичаји прилагођавају осјећањима породице, али се не прекидају. Фарбање јаја, посебно црвене чуваркуће, остаје дио традиције, уз дискретан тон и поштовање према онима којих више нема.
(Она.рс)