У православној традицији, први петак послије Васкрса познат је као Источни петак и носи посебно значење. Овај дан се везује за духовно сјећање на преминуле, као и припрему за Побусани понедјељак, празник када се излази на гробље, носи васкршња јаја и помињу вољени који више нису међу нама.
Шта је Побусани понедјељак?
Побусани понедјељак је дан који долази непосредно након Томине недјеље (недјеља послије Васкрса), и у нашем народу је дубоко укоријењен као дан сјећања на преминуле. Вјерује се да душе покојника "чују" и "осјећају" љубав и пажњу ближњих, па се тога дана посјећују гробови, уређују, пале свијеће и остављају јаја – као симбол вјечног живота и васкрсења.
Зашто се јаја фарбају баш данас?
На Источни петак фарбају се посебна јаја која нису намијењена за трпезу, већ за духовну мисију. Ова јаја се износе на гробље као молитвени дар покојницима, са вјеровањем да се том симболичном гестом преноси васкршња радост и нада и онима који су "с оне стране".
У коју боју се фарбају јаја за покојне?
Иако су јаја за Васкрс шарена и богато украшена, јаја за Побусани понедјељак најчешће се фарбају у црвену боју. Црвена боја симболизује Христову крв, жртву, васкрсење, али и љубав и вјечност. У неким крајевима обичај је да се користи искључиво природна боја, добијена кувањем у љусци црног лука, јер се вјерује да је то "чиста и смирена боја", достојна помена.
Како се припремају јаја за гробље?
Јаја се фарбају на сам дан – у петак.
Прије фарбања, у неким домаћинствима се јаја пере и благо посоли, као симбол прочишћења.
Након фарбања, нека се оставе без шара, а нека се украшавају православним симболима – крстом, светим словима или једноставном молитвом исписаном воском или бојом.
Најчешће се оставља непаран број јаја – по једно за сваког члана породице који је преминуо.
Уз јаја се често оставља и мала погача, вино или цвијеће.
Душа се не заборавља – обичаји који нас спајају с прецима
Српски православни обичаји не гледају на смрт као на крај, већ као на прелазак у вјечност. Зато је важан овај чин фарбања и даривања јаја – он нас повезује са прецима и шаље поруку да их нисмо заборавили.
У многим крајевима Србије, обичај је и да се уз молитву остави јаје не само на гробовима родбине, већ и на гробовима заборављених и сиромашних, јер се вјерује да молитва за непознате доноси благослов цијелој породици.