Geodetska uprava

Građani upućeni u proces objedinjavanja gruntovnice i katastra

  • 04.10.2018. 09:02

Edukacija stanovništva o procesu objedinjavanja gruntovnice i katastra u Republici Srpskoj završena je u Bijeljini nakon 30 predavanja održanih za mještane više od 50 semberskih sela, rekao je šef bijeljinske područne jedinice Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Zoran Perić.

"Najveća nejasnoća ljudima je bila gruntovnica jer ne mogu da se pomire s tim da je u zemljišne knjige kao vlasnik upisan neko ko nikada nije živio u tom selu i čijeg prezimena nikada nije bilo u tim krajevima", naveo je sinoć Perić i dodao da u Semberiji ima zemlje koja se još vodi na begovima i kmetovima, na NDH, sa upisima i sa kraja 19. vijeka. 

Uoči završnog predavanja koje je sinoć održano u gradskom Centru za kulturu "Semberija", Perić je ocijenio da je zainteresovanost mještana bila velika o temama zaštite srpske imovine u Federaciji BiH i procesu izlaganja podataka na javni uvid i upis prava na nepokretnostima, koji je u toku. 

"Objedinjavanje zemljišne knjige i katastra daje jedan list nepokretnosti, a prednost za građane kroz postupak izlaganja je i da besplatno ostvaruju sve što se inače u redovnim postupcima plaća, od ostavinske rasprave, sudskog rješenja, diobe parcele ili uplanjenja objekta", istakao je Perić. 

On je rekao da su ljudi na ovom području generalno osjetljivi na temu zemlje i međe, te da je tokom vrlo posjećenih predavanja u semberskim selima ponekad nedostajalo mjesta za sve zainteresovane, da je bilo brojnih negodovanja, ali i anegdota, najčešće o mogućnosti upisa imovine jedan kroz dva sa suprugom. 

Uoči završnog predavanja u Bijeljini, pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske Radovan Grajić rekao je novinarima da je Vlada Srpske reagovala na loša rješenja iz zakona o uknjiženju imovine u Federaciji BiH da bi zaštitila imovinu Srba na tom području. 

"Imali smo informacije da su Srbi koji su vlasnici imovine u Federaciji bili izloženi zlostavljanju i manipulacijama koje su stvorile mogućnost da se srpska zemlja daje opštini, firmama ili privatnicima", naveo je Grajić. 

Prema njegovim riječima, zbog toga je širom Srpske formirano šest kancelarija u kojima se u prosjeku obradi po 100 ovakvih slučajeva mjesečno, kako bi se onemogućilo otimanje srpske imovine u Federaciji. 

Ukazujući na ogroman značaj uređenja zemljišnih knjiga u Republici Srpskoj, Grajić je naveo da se strani investitori ne mogu dovoditi na ničiju zemlju. 

"Moramo znati čija je zemlja i to je ono što nam u prirodnom razvoju treba, što bi trebalo da je i interes u Federaciji BiH, ali njima to, očigledno, ne treba. Njima treba srpska zemlja koja je zaleđe Republike Srpske", upozorio je Grajić i poručio da se to ne smije dozvoliti. 

On navodi da je zakon u Federaciji diskriminišući i da se zloupotrebljava, te da projekat Vlade Republike Srpske za zaštitu srpske imovine ima suštinsku, preventivnu i praktičnu snagu. 

Grajić je rekao da je 33 odsto srpske imovine gruntovno u Federaciji BiH i zaključio da se ta trećina srpske zemlje mora sačuvati.

  • 18:55 Маркетинг

    Блок економско-пропагандног програма.

  • 19:00 АТВ вијести

    ‘АТВ вијести

  • 20:00 Моја Планина

    Наша екипа и овај пут отвара јединствени свијет зимских авантура и забаве на Јахорини и открива се оне њене чари које је чине омиљеним избором туриста за зимовање цијелог региона.

  • 20:30 Емисија: Ко те шиша (12+)

    ''Емисија: Ко те шиша (12+)

  • 21:00 Одметница (12+)

    Одметница (12+)

  • 22:00 Преко Атлантика (12+)

    ' ‘Преко Атлантика' историјско-драмска мини серија из 2020. године у режији и према сценарију Александера Еика.