Др Весна Лучић-Самарџија, специјалиста епидемиологије је за АТВ истакла да је потребно придржавати се епидемиолошких мјера како би се заштитили од евентуалних зараза проузрокованих поплавним водама.
"Када се плавне воде повуку, ти ће микроорганизми остати, како на површинама у домаћинству тако и на производима које имамо у баштама као и на травњацима и због тога је потребно све мјере које проводимо на спрјечавању и сузбијању заразних болести да их урадимо онако како струка налаже", истакла је Самарџија.
Она истиче да лична хигијена основ очувања здравља.
"Лична хигијена је основна ставка прање руку. Руке су најчешћи узрочник пренос болести те самим тим темељним прањем сапуном и водом која је здравствено безбједна у којима нема узрочника заразних болести", истакла је Самарџија.
Она додаје да је једно важна и хигијена тијела и одјеће.
"Одјећа мора бити водонепропусна која вас штити од микроорганизама", истиче Самарџија.
Додаје да је важна и хигијена простора.
"Не постоји простор кроз који је вода прошла која не представља опасност и не повећава ризик од настанка заразних болести. Све површине је потребно дезинфиковати или избацити ван", каже Самарџија.
Она наглашава да је хигијена исхране на првом мјесту вода је плавна вода може доћи у контакт са водом за пиће.
"У таквим ситуацијама смије се пити само вода која је здравствено безбједна и која је испитана", додаје Самарџија.
Она је нагласила да је битно обратити пажњу и на храну и започети са новим сијањем свих производа из баште која је поплављена.