Радити на превенцији малољетничког насиља

Црвени аларми одавно су активирани: Загребачка трагедија потресла регион

  • Извор: АТВ
  • 22.12.2024. 19:17

Загребачка трагедија потресла је регион. Сви црвени аларми друштва су одавно активирани. Грађани Српске у шоку, кажу све што се данас дешава резултат је непажње према најмлађим члановима овог друштва.

Нико, кажу, не може гарантовати да се овај стравичан сценариј не деси и у Републици Српској. Ово је апел за додатно појачавање мјера заштите ученика, али и неопходност квалитетне комуникације и препознавања проблематичног понашања. 

"-Нова времена носе своје значке, и није ни чудо, интернет је по моме мишљењу највише кривац, дјеци је све доступно, а онда и вриједности људске су пале. (Је л мислите да би се нешто такво могло десити код нас?) Дешавало се, на баш убиство, али доста људи је и обољело, економски услови, ситуација

-Не знам ја, нисам ја довољно писмен, али могуће да би се могло десити, али не дај Боже никоме. 

-Искрен да будем, школе би у свему томе требале извршити своју систематизацију, да убаце радника за безбједност, скенере метала, мислим да би то подигло неки степен безбједности, бар осјећај сигурности.

Од стравичног злочина у Рибникару до посљедњег крвавог пира у Загребу - амерички сценариo је, нажалост, узео маха и на овим просторима. Крајње је вријеме да преузмемо одговорност. Чак и политичари схватају да је то горући проблем. 

"И друштво се пореметило, пореметили су се односи у породици, у школи, имамо доста већи приступ медијима, тик току и тако даље, све то утиче. Ја бих овим путем позвао Министарство просвјете и културе да се више ангажује по овом питању, да раде на превенцији и позвао бих да окупе директоре основних и средњих школа", рекао је Невен Станић, генерални секретар УС.

Према подацима МУП-а за вршњачко насиље у Српској је од јануара до октобра пријављено 65 малољетника. Од стравичног злочина у Рибникару знатно су повећане превентивне мјере у школама, али полиција најављује да се на томе неће стати. Већ од сутра и у Републици Српској почиње са радом систем хитног обавјештавања јавности у случају нестанка малољетног лица "Пронађи ме".

"Ми смо имали два покретања система од момента успостављања система у нашој земљи, један који је протекао врло успјешно, да је алармирана јавност, да су грађани били добро обавијештени, да су јединице на терену када је нестала девојчица из Бора добро реаговали", каже Игор Јурић, предсједник Центра за несталу и злостављану дјецу Србије.

Република Српска ће, поред Србије, прва имати систем "Пронађи ме", а Србија је позвала и друге земље, као и институције у региону да слиједе њихов примјер и уведу овај систем који може бити кључан у спасавању живота.

Пратите нас и путем Вибера