У петак, 13. децембра, почиње примјена Правилника о забрани пушења у свим затвореним објектима у Федерацији Босне и Херцеговине (ФБиХ).
Правилник је на снагу ступио 13. јуна 2024. године, али је остављен простор за прилагођавање угоститељским објектима у трајању од пола године, с обзиром да је највише расправа било о томе како ће се забрани пушења прилагодити угоститељски објекти.
Правилник о забрани пушења детаљно прописује услове за посебне просторе и просторије за пушење, дефинишући изузетке од опште забране пушења у ФБиХ.
Оно што је важно нагласити јесте да је закон и правилник дефинисао прецизне одредбе шта све спада под дувански производ па је тако јасно раздвојено да се под појмом пушења цигарета не подразумијева конзумирање бездимних дуванских производа, односно производа чија употреба не укључује процес изгарања.
То значи да ће се у затвореним просторијама моћи користити производи који напримјер загријавају дуван. Министарство здравства је раније дало стриктан одговор на питање: Да ли је дозвољена употреба бездимних дуванских производа у затвореним просторима?
"Чланак 2. закона садржи детаљне дефиниције дувана, дуванских и осталих производа за пушење, као и дефиницију саме радње пушења којом је исто дефинисано као радња која доводи до сагоријевања дуванских производа и осталих производа за пушење, а којом се ствара дим који се ослобађа директно у ваздух и удише га особа која извршава ове радње. Дувански производи за пушење су сви духански производи, осим бездимних дуванских производа чија упораба у складу са законом не укључује поступак изгарања. У исте спада и дуван за жвакање, шмркање и дуван за оралну упорабу. У бездимне дуванске производе, закон убраја и несагоријевајући дуван који се употребљава путем удисања аеросола од загријаног дувана, али без сагоријевања. Напријед наведено значи да се употреба свих оних производа, који према карактеристикама из закона спадају у бездимне дуванске производе, те несагоријевајући дуван, не може назвати радњом пушења, па се самим тим забрана на исте не може ни односити. Дакле, упораба бездимних духанских производа јесте дозвољена у затвореним просторима", наведено је у објашњењу Министарства здравства ФБиХ.
Чланом 10. наведеног Правилника прописани су услови које морају испуњавати угоститељски објекти који ће имати простор за пушење.
Наведено је да простор мора бити уређен тако да из њега није могућ проток ваздуха загађеног дуванским димом у други простор те површина не смије бити мања од 10 метара квадратних.
Осим тога, простор у којем је дозвољена употреба цигарета не смије заузимати више од 20 одсто укупне површине услужног простора.
Угоститељи су такође били дужни обезбиједити да тај простор не буде намијењен прелазу у друге просторе, а простор не смије обухватати шанк, нити се у њему смије конзумирати храна.
Простор за пушење мора бити затворена просторија с цијелом површином свих припадајућих зидова и плафона, с вратима која се морају самостално затварати и која не смију бити отворена. Затворени прозори и врата сматрају се дијелом зида.
Изнад или уз врата простора за пушење мора се налазити ознака: "Простор за пушење. Пушење је штетно за ваше здравље", као и ознака забране уласка малољетним лицима у простор за пушење.
Испред улаза у простор за пушење мора се осигурати да се у случају квара вентилацијског система аутоматски појави ознака: "Забрањено пушење због квара на вентилацијском систему".
Простор за пушење мора бити опремљен вентилацијским системом и системом за филтрирање који је саставни дио простора за пушење и који је физички одвојен од другог вентилацијског система затвореног јавног простора у којем је простор за пушење.
Дуванским димом загађен ваздух из просторије за пушење не смије прелазити у друге затворене просторије затворенога јавног простора.
Вентилацијски систем простора за пушење мора радити аутоматски и осигуравати да нема изласка дима у друге затворене просторије затвореног јавног простора.
Вентилацијским системом простора за пушење мора се, у односу на затворен простор из којег се улази у простор за пушење, у самом простору за пушење осигурати подпритисак од најмање пет Па (паскал) уз затворена врата простора за пушење.
Простор за пушење мора бити опремљен уређајем за мјерење и приказивање података о подпритиску.
Вентилацијским системом у простору за пушење мора бити осигуран довод ваздуха из отвореног простора или из затвореног простора у којем је пушење забрањено.
За оне који прекрше закон предвиђене су казне које се крећу од 2.000 КМ до 5.000 КМ за правна лица, од 300 КМ до 1.000 КМ за одговорна лица те од 500 КМ до 1.500 КМ за власнике и кориснике простора гдје је пушење забрањено. Казна за физичка лица је 100 КМ.
(Кликс)