Neformalni Poslanički antikoruptivni klub, koji okuplja poslanike opozicije, tražiće izmjene Zakona o krivičnom postupku i Zakona o tužilaštvima RS, po hitnom postupku.
Ne dopadaju im se odredbe zakona koje amnestiraju glavnog tužioca, njegovog zamjenik i sve tužioce u RS od krivičnog gonjenja ili odgovarnosti u građanskom postupku. Vlast odgovara da im sve liči na predizbornu priču i da se zna ko i kako mijenja zakone. Adam Šukalo, predsjednik kluba, tvrdi da bi se time definisala mogućnost utvrđivanja tužilačke odgovornosti u vršenju službene dužnosti.
"Ako nema tužilačke volje i gonjenja po službenoj dužnosti, bez obzira o kojem predmetu je riječ, povezaću to sa brojnim koruptivnim aferama koje su postojale u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, onda nema suđenja. Član 16. Ustava RS garantuje svakom građaninu pravo na pravično suđenje i pravo na žalbu," kaže Šukalo.
Vlada Srpske je sa današnje sjednice povukla prijedlog zakona o izmjenama Zakona o Krivičnom postupku Srpske, kako su objasnili zbog usklađivanja. Ministar finansija Srpske Zoran Tegeltija sumnja u namjere neformalnog kluba poslanika.
"Nisam siguran da taj neformalni klub ima ovlašćenje da predlaže zakone. Definisan je način, kako bilo koji zakonski akt dolazi u proceduru. Mi kada vidimo taj akt, prije svega Ministarstvo pravde, će dati neki svoj stav, ali nama i meni lično iz ove perspektive to me podsjeća na zaključke Anketnog dobra. Neusaglašen zaključak," rekao je Tegeltija.
Povjerenje u sudove i tužilaštva je nikad niže, a stvari bi trebalo početi popravljati od Visokog sudskog i tužilačkog savjeta, poručuje Radovan Višković, šef Kluba poslnika SNSD u NS RS. Visković kaže da bi za početak ovu instituciju trebalo vratiti u nadležnost entiteta.
"To je onda revizija na nivou BiH, gdje bi trebali ipak entiteti na neki način da kreiraju izbor i sudija i tužilaca i da isti ti sudije i tužioci podnose izbještaj, a onda samim tim da imaju odgovornost prema organima RS. Mi sad imamo jedan iščašen sistem gdje VSTS bira sudije i tužioce i raspoređuje ih po RS. Oni njima "odgovaraju", iako imam osjećaj da nikome ne odgovaraju," kaže Višković.
"Ako je krajnja namjera da se uredi rad sudova i tužilaštva onda možemo na tu temu razgovarati, ali ako je u pitanju politikanstvo onda nećemo u tome učestvovati," zaključuje Višković.
Sa idejom o izmjenama dva važna zakona, simbolično ili ne, poslanici opozicije su izašli na godišnjici osnivanja kluba.