Порески обвезници и сви становници Српске морају да знају на који рачун ће се прослиједити средства у случају "Вијадукт", јер Кристијан Шмит задире у буџет Српске, каже Радован Вишковић, предсједник Владе Републике Српске.
- По међународним споразумима тужена је БиХ која треба да изврши арбитражу , а послије тога иде одштетни захтјев према Српској. Република Српска је предлагала да се обавеза према "Вијадукту" исплати из добити Централне банке БиХ, јер је Централна банка власништво оба ентитета и имамо пуно право да распоређујемо и добит која се оствари. Међутим оно што вриједи за све друге земље не вриједи за БиХ - рекао је Вишковић.
На конкретна питања Владе Републике Српске која се односе на уплате средстава дуга према арбитражној одлуци за "Вијадукт" Делегација ЕУ У БиХ није дала конкретне и јасне одговоре. Својим не-одговорима, подржали су наметнуту одлуку нелегитимног Кристијана Шмита, каже Вишковић за РТРС.
- Одговори на питања о "Вијадукту", упућене шефу Делегације Европске уније у БиХ, су избјегнута као да нису ни постављена Ако је то словеначка фирма зашто се средства не уплате на тамошњи рачун. Која земља стоји иза свега? - пита се Вишковић.
Овдје има доста одговора и Српска ће трагати за одговорима. Ми чак преко наших правних тимова истражујемо начин како појединце из БиХ тужити за штету коју су начинили грађанима БиХ.
- Шмит је само у једном дану са својим наметнутим одлукама узето Српској око 200 милиона КМ али поручујем и њему и свима другима да ћемо ми преживјети и овај удар на Републику Српску и нећете нам превише нашкодити али будите сигурни да ћете одговарати за сва ова питања на која смо тражили одговоре. И нећемо престати да питамо све док постоји Канцеларија ОХР и амбасадор ЕУ у БиХ који је дужан да грађанима Српске пружи одговоре - поручује Вишковић.
Премијер се захвалио и појединим медијима који су такође тражили ове одговоре поручујући им да истрају у својој борби.
Говорећи о наметнутој одлуци Кристијана Шмита да 112,5 милиона КМ из профита Централне банке БиХ буде уступљено за модернизацију изборног процеса, Вишковић каже да управо европске земље избацују ту опрему и не користе је јер се није показала као добра већ више предмет могућих спекулација.
- Делегација ЕУ умјесто да објасни сумњиве трансакције и уплате новца на рачун офшор компанија на Каналским острвима, које и ЕУ сматра земљама трећег свијета, говорила је о набаци технологије за изборни процес у БиХ, исте оне коју су одбациле бројне европске земље. На прошлим изборима та опрема је тесно кориштена у Добоју и Зворнику гдје наводно изборни резултати нису коректни, и ништа се спектакуларно није десило осим што је СНСД имао боље резултате него када није било опреме - каже Вишковић.
Он каже да не искључује могућност да БиХ у неком тренутку није требала набавити опрему за унапређење изборног процеса, међутим поучени досадашњим искуством изражава сумњу у манипулацију у цијели процес посебно што се сви подаци сливају на једно мјесто и не може се вјеровати да се неће нешто лоше урадити по Републику Српску.
- Зато изражавамо сумњу у намјере набавке те опреме. По досадашњим искуствима мислим да смо више него у праву - рекао је Вишковић.