Бројни становници ФБиХ не крију својку нетрпељивост према тамошњој политичкој гарнитури, а уколико би то довело до мира и бољих односа, неки немају ништа против мирног раздруживања.
Показало је ово, недавно објављено, истраживање агенције "Metrics".
И анкета коју смо радили у градовима ФБиХ, показује сличне резултате.
Огорчење међу грађанима на федералне политичаре је велико, тако им неки чак поручују да би требало сви да сједну у авион и да иду из земље.
"Рекла бих им да су луди. Ето шта бих рекла. Политичари из ФБиХ немају праве одговоре на све што се дешава. Треба да пусте народ да живе своје животе", каже једна мјештанка Кључа.
"Не видимо никакву будућност БиХ. Нема овдје никакве перспективе", додаје њен суграђанин.
"Сви с купљеним дипломама и глупавим главама", каже једна Бишћанка.
Њена суграђанка поручује:
"Рекла бих им да сједну у један авион заједнички и да се тај авион сруши. То би нам било најбоље".
Када је ријеч о опцији мирног раздруживања која се спомиње, неки су за то уколико би то довело до нормалног живота.
"Ако не могу заједно нека се подијеле. Ако ће због тога бити мит, онда добро", каже један грађанин Бихаћа.
"Ако неће неко заједно, као и у породици и хоће сам, нека буде тако", додаје једна Бишћанка.
Детаљније погледајте у видео снимку у наставку.
Подсјећамо, агенција "Metrics" спровела је истраживање јавног мњења које је указало да мирно отцјепљење Републике Српске није толико страна идеја у ФБиХ.
Оно што је свакако страно јесте идеја "јединствене БиХ", а грађани су рекли да немају повјерења у лидере другог ентитета.
Опцију мирног отцјепљења Републике Српске, ако нема друге алтернативе, подржава 42 одсто становника Кантона Сарајево, показују резултати истраживања јавног мњења које је радила агенција "Metrics".
"Опцију мирног отцјепљења Републике Српске, ако нема друге алтернативе, подржава 42% становника Кантона Сарајево (40% је за то да се спријечи по сваку цијену), те 45% становника Унско-санског кантона. Већина становника ХНК (50%) каже да отцјепљење треба спријечити по сваку цијену, а слиједи их ЗДК са 40%", наводи се у анализи.
Од 1.300 испитаника, колико је обухватило ово истраживање, само 14 одсто сматра да ће БиХ у наредних пет година бити јединствена, 58 одсто сматра да ће опстати тренутно уређење, седам одсто сматра ће бити већа независност ентитета, док 21 одсто није имало одговор на ово питање.
О повјерењу тренутним лидерима ФБиХ говори и то да 44 одсто грађана Федерације неће да се изјасни (20 одсто) или сматра да нико (24 одсто) нема могућности да се "одупре нападима на уређење и институције БиХ."
Коалицији СДА и ДФ дају 30 одсто, док је Тројка на 26.
Истраживање показује да се у другом ентитету још увијек уздају у страну интервенцију, па "Шмита и међународну заједницу" сматрају за најјачи политичку страну у кризи".
"45 одсто испитаника види "Кристијана Шмита и међународну заједницу" као јачу политичку страну у актуелној политичкој кризи у БиХ, док 35 одсто сматра да су то "пробосанске политичке опције". 11 одсто у ФБиХ мисли да је то Милорад Додик и коалиција док 9 одсто нема мишљење", наводи агенција.