Brojni stanovnici FBiH ne kriju svojku netrpeljivost prema tamošnjoj političkoj garnituri, a ukoliko bi to dovelo do mira i boljih odnosa, neki nemaju ništa protiv mirnog razdruživanja.
Pokazalo je ovo, nedavno objavljeno, istraživanje agencije "Metrics".
I anketa koju smo radili u gradovima FBiH, pokazuje slične rezultate.
Ogorčenje među građanima na federalne političare je veliko, tako im neki čak poručuju da bi trebalo svi da sjednu u avion i da idu iz zemlje.
"Rekla bih im da su ludi. Еto šta bih rekla. Političari iz FBiH nemaju prave odgovore na sve što se dešava. Treba da puste narod da žive svoje živote", kaže jedna mještanka Ključa.
"Ne vidimo nikakvu budućnost BiH. Nema ovdje nikakve perspektive", dodaje njen sugrađanin.
"Svi s kupljenim diplomama i glupavim glavama", kaže jedna Bišćanka.
Njena sugrađanka poručuje:
"Rekla bih im da sjednu u jedan avion zajednički i da se taj avion sruši. To bi nam bilo najbolje".
Kada je riječ o opciji mirnog razdruživanja koja se spominje, neki su za to ukoliko bi to dovelo do normalnog života.
"Ako ne mogu zajedno neka se podijele. Ako će zbog toga biti mit, onda dobro", kaže jedan građanin Bihaća.
"Ako neće neko zajedno, kao i u porodici i hoće sam, neka bude tako", dodaje jedna Bišćanka.
Detaljnije pogledajte u video snimku u nastavku.
Podsjećamo, agencija "Metrics" sprovela je istraživanje javnog mnjenja koje je ukazalo da mirno otcjepljenje Republike Srpske nije toliko strana ideja u FBiH.
Ono što je svakako strano jeste ideja "jedinstvene BiH", a građani su rekli da nemaju povjerenja u lidere drugog entiteta.
Opciju mirnog otcjepljenja Republike Srpske, ako nema druge alternative, podržava 42 odsto stanovnika Kantona Sarajevo, pokazuju rezultati istraživanja javnog mnjenja koje je radila agencija "Metrics".
"Opciju mirnog otcjepljenja Republike Srpske, ako nema druge alternative, podržava 42% stanovnika Kantona Sarajevo (40% je za to da se spriječi po svaku cijenu), te 45% stanovnika Unsko-sanskog kantona. Većina stanovnika HNK (50%) kaže da otcjepljenje treba spriječiti po svaku cijenu, a slijedi ih ZDK sa 40%", navodi se u analizi.
Od 1.300 ispitanika, koliko je obuhvatilo ovo istraživanje, samo 14 odsto smatra da će BiH u narednih pet godina biti jedinstvena, 58 odsto smatra da će opstati trenutno uređenje, sedam odsto smatra će biti veća nezavisnost entiteta, dok 21 odsto nije imalo odgovor na ovo pitanje.
O povjerenju trenutnim liderima FBiH govori i to da 44 odsto građana Federacije neće da se izjasni (20 odsto) ili smatra da niko (24 odsto) nema mogućnosti da se "odupre napadima na uređenje i institucije BiH."
Koaliciji SDA i DF daju 30 odsto, dok je Trojka na 26.
Istraživanje pokazuje da se u drugom entitetu još uvijek uzdaju u stranu intervenciju, pa "Šmita i međunarodnu zajednicu" smatraju za najjači političku stranu u krizi".
"45 odsto ispitanika vidi "Kristijana Šmita i međunarodnu zajednicu" kao jaču političku stranu u aktuelnoj političkoj krizi u BiH, dok 35 odsto smatra da su to "probosanske političke opcije". 11 odsto u FBiH misli da je to Milorad Dodik i koalicija dok 9 odsto nema mišljenje", navodi agencija.