Упркос упозорењима полицијских агенција у БиХ, медијским извјештајима и личним искуствима жртава, грађани БиХ настављају бацати велике суме новца, привучени могућношћу лаке зараде, а многи од њих остану без комплетне уштеђевине.
Сталне преваре на које грађани БиХ насједају су и тзв. нигеријске.
"И даље се дешава да људи вјерују војнику у Авганистану који је оставио насљедство, па уплаћују провизије за дио који они наводно требају добити. Нападач профилира жртву, уочи њене слабости, рецимо, да болује од неке болести, а онда свој профил и причу прилагођава. Недавно смо имали случај да жртва треба да добије пакет од доктора који баш лијечи њену болест, затим добија обавјештење да је пакет заустављен на царини, да је у њему откривено 500.000 евра, а да ће јој тај износ бити исплаћен ако уплати 5.000, па касније још 5.000 КМ да би се завршила процедура", каже за Аваз Саша Петровић, истражитељ ФУП-а у Одсјеку за сајбер криминал.
Такође, имали су случај да је жртва увучена у превару и, вјерујући да ће добити огромну суму новца, она је продала стан.
- Чак ни овај стан није највећа изгубљена вриједност, јер имали смо случај да је жртва два пута уплатила по 100.000 КМ јер уплата, као, није прошла, да би добила 9 милиона – додаје Петровић.