Сав апсурд и срамоћење бх. Суда и Тужилаштва стали су у завршне ријечи адвоката предсједника Републике Српске и в.д. директора Службеног гласника. Први пут се десило да се у правосудној институцији ишчекује пресуда за кривично дјело које не постоји ни у једном закону.
Преседан је, упозорава бранилац предсједника Републике Српске, да су судије и тужиоци у поступку дозволиле да се чак ни не руководе законом, већ нелегитимном наредбом Кристијана Шмита, која је, да ствар буде гора, објављена тек након што је предсједник Републике потписао указ због којег му се суди.
"На дан 7. јули 2023. године ми немамо измјене Кривичног закона које су ступиле на правну снагу, јер је први дан по објављивању 8. јул. Чак и да претпоставимо да имамо измјене КЗ-а, а што оспоравамо, тако да, по принципу забране ретроактивности и принципу законитости, предсједник не може бити осуђен", каже Горан Бубић, бранилац предсједника Републике Српске Милорада Додика.
То што је правосудна институција пљунула на свако слово Кривичног закона јасно доказује да измишљени процес има искључиво политички циљ. Поражавајуће је и што су тужиоци у писаним завршним ријечима признали да су у поступку инструкције добијали од ОХР-а. А колико су сумануте говори чињеница да их је ОХР за прикупљање доказа упућивао на своју веб-страницу, умјесто како то закон налаже - на оригиналне, валидне и овјерене документе. На све то, услиједила је и одлука Шмита о поништавању два наводно спорна закона која су усвојена у Народној скупштини Републике Српске. Треба подсјетити да никада нису ни примијењена.
"Осим тога, ако се тврди да је господин Шмит поништио одлуке, а у оптужници тврди да је поништио, какав ми онда имамо законодавни процес послије 1. јула? Немамо законодавног поступка, онда у том случају укази су на ништа", рекао је Бубић.
Кривини поступак кршен је чак и у случају в.д. директора Службеног гласника Милоша Лукића, којем током испитивања није ни речено за шта се терети. Да све, ако може буде горе, по оптужници се накнадно терети да је потписао образац Службеног гласника који не постоји.
"Нико није провјеравао у Службеног гласнику због чега ће њима те корице. а кад отворите те корице, онда видите да се ту налази а у складу са ИСО стандардима, шта су радници СГ радили, колико сати су потрошили времена, оригинална документација која то има и зато се и зове збирни извјештај, а никакав образац", рекао је Миљкан Пуцар, бранилац в.д. директора Службеног гласника Милоша Лукића.
Симптоматично је, што су адвокати и навели у завршним ријечима, да су Кристијан Шмит и америчка амбасада јавно коментарисали оптужницу прије него што је и потврђена у бх. Тужилаштву. Јасно је постављено питање како су за њу мјесец дана прије потврђивања могли знати странци. Напоменуто је и да Тужилаштво није доказало да је Кристијан Шмит легитимно изабран по Анексу 10 Дејтонског споразума, на шта је одбрана све вријеме упозоравала. Суд БиХ има шансу да се у наредних шест дана врати у законске оквире и прогласи ненадлежним. Изрицање пресуде за непостојеће кривично дјело заказао је за 26. фебруар.