Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva donio je juče naredbu koja sadrži niz važnih instrukcija za nadležne institucije u cilju sprečavanja eventualnog pogoršanja epidemiološke situacije.
Ova naredba stupa na snagu od sutra.
Kako smo već objavili, mjere koje su bile na snazi i u proteklih 14 dana, kada je riječ o stanovništvu, privrednim subjektima i sl., ostaju na snazi. Ali, zdravstvene institucije, kantonalni štabovi itd. su dobile niz instrukcija.
Tako mikrobiološko-laboratorijsku dijagnostike-real time PCR za deteakciju SARS-CoV-2 obavljaju laboratorije zdravstvenih ustanova verificirane od Federalnog ministarstva zdravstva, kao i Veterinarski fakultet Univerziteta u Sarajevu-Laboratorija za molekularno-genetička i forenzična ispitivanja, kao podrška javnom zdravstvenom sektoru, i to za vrijeme trajanja potreba za obavljanjem ove djelatnosti u Federaciji BiH spram epidemiološke situacije u BiH i u svijetu, prenosi Klix.
Nadalje, obvezuju se krizni štabovi kantonalnih ministarstava zdravstva, kao i krizni štabovi zdravstvene ustanove s područja kantona da revidiraju krizne planove pripravnosti i odgovora na pojavu novog koronavirusa (COVID-19), spram promjene COVID-19 epidemiološke situacije na području kantona, te u istim uvaže specifičnosti vezane za kanton.
Ovo su ostale instrukcije:
– Nalaže se svim zdravstvenim ustanovama i kriznim štabovima zdravstvenih ustanova na području kantona i Federacije BiH, da nastave sa kontinuiranim provođenjem i primjenom kantonalnog kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu bolesti COVID-19, a naročito mjera koje se odnose na hospitalizaciju osoba za koje je testiranjem utvrđeno da su pozitivne na korona virus (SARS-CoV-2) i drugih mjera prema izvorima zaraze.
– Zadužuju se zavodi za javno zdravstvo kantona da pojačaju epidemiološki nadzor nad provođenjem i primjenom kantonalnog kriznog plana pripravnosti i odgovora na pojavu bolesti COVID-19.
– Nalaže se svim zdravstvenim ustanovama na području kantona, da provedu mjere aktivnog epidemiološkog nadzora u skladu sa preporukama i smjernicama Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i zavoda za javno zdravstvo kantona.
– Nalaže se svim pravnim i fizičkim osobama, koje zapošljavaju više od 20 radnika, a koji do sada nisu donijeli krizni plan pripravnosti i odgovora na pojavu novog korona virusa (COVID-19) da što žurnije donesu navedeni plan, kojim će biti usklađena organizacija rada navedenih subjekata sa datim preporukama i smjernicama Zavoda za javno zdravstvo Federacije BiH i kantonalnih zavoda za javno zdravstvo.
– Obvezuju se kantonalna ministarstva zdravstva, krizni štabovi i kantonalnih ministarstava zdravstva i krizni štabovi zdravstvenih ustanova da ažuriraju podatke sa brojevima telefona, radi kontinuirane dostupnosti svim zainteresovanim, te iste dostave Federalnom ministarstvu zdravstva, odnosno Kriznom štabu Federalnog ministarstva zdravstva.
– Zadužuju se Federalna uprava za inspekcijske poslove i kantonalne uprave za inspekcijske poslove, kao i inspekcije organizovane pri mjerodavnim ministarstvima u kantonu, odnosno mjerodavni opštinski i gradski inspektori da pojačaju inspekcijski nadzor svih inspekcija, a u cilju kontrole provođenja naređenih mjera i sprečavanja širenja COVID-19 na području svoje jurisdikcije.
– Zadužuje se FMUP – Federalna uprava policije i MUP kantona – Uprave policije da u skladu s tačkom IV. Odluke o proglašenju prestanka stanja nesreće uzrokovano pojavom korona virusa („Službene novine Federacije BiH“, broj 34/20) poduzimaju mjere iz svoje mjerodavnosti kao potpora inspekcijskim službama, a u cilju kontrole provođenja naređenih mjera i sprječavanja širenja COVID-19 na području svoje jurisdikcije.
– Dozvoljava se kantonalnim štabovima ministarstava zdravstva uvođenje i restriktivnijih mjera spram procjene epidemiološke situacije u kantonu odnosno općini, uz redovno obavještavanje Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva.
– Naređuje se kriznim štabovima kantonalnih ministarstava zdravstva da jednom sedmično dostavljaju izvještaj o svom radu Kriznom štabu Federalnog ministarstva zdravstva.
– Naredba se donosi sa rokom važenja od 14 dana računajući od dana početka primjene ove naredbe.
Nakon isteka roka iz točke 13. zadužuje se Krizni štab Federalnog ministarstva zdravstva da sagleda kompletnu epidemiološku situaciju COVID-19 u Federaciji BiH i sačini procjenu rizika, a radi razmatranja mogućnosti i potrebe izmjene mjera utvrđenih ovom Naredbom, te nakon toga odluči novom naredbom o mjerama koje se preduzimaju i u kojem roku.