Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac primio je danas u Sarajevu ambasadora Kine u BiH Đi Pinga, sa kojim je razgovarao o aktuelnim političkim pitanjima i unapređenju ekonomske saradnje dvije zemlje.
Sagovornici su istakli da BiH i Kina imaju tradicionalno dobre i prijateljske odnose.
Zaključeno je da je dosadašnja saradnja rezultirala realizacijom projekata od obostranog značaja, te da postoji prostor za unapređenje ekonomskih veza i jačanje spoljnotrgovinske razmjene, saopšteno je iz resornog ministarstva.
Košarac je izrazio zahvalnost za zvanični stav Kine da ne prihvati legitimitet Kristijana Šmita kao novog visokog predstavnika u BiH, s obzirom na to da nije usvojen nacrt rezolucije o imenovanju visokog predstavnika koji su predložile Kina i Rusija na Savjetu bezbjednosti UN.
"Kina je naš prijatelj i zahvalni smo za podršku izvornom Dejtonskom sporazumu, koji je u velikoj mjeri devastiran nametnutim odlukama visokih predstavnika. Politički predstavnici institucija Republike Srpske i njeni predstavnici na nivou BiH podržavaju i zalažu se za dogovor tri konstitutivna naroda i dva entiteta u BiH. Nećemo prihvatiti nametnute odluke visokih predstavnika, niti intervencionizam dijela međunarodne zajednice", poručio je Košarac.
Govoreći o ekonomskoj saradnji sa Kinom, on je naglasio da je neophodno ubrzati procedure koje će omogućiti izvoz mesa, mlijeka, te mesnih i mliječnih prerađevina, kao i meda na kinesko tržište, koje je od izuzetne važnosti za privrednike iz Republike Srpske i Federacije BiH (FBiH).
Đi je istakao da će u kontaktima sa nadležnim institucijama Kine intenzivirati razgovore o ovim pitanjima, s ciljem otvaranja kineskog tržišta za proizvode iz Republike Srpske i FBiH.
Na sastanku je bilo riječi i o saradnji u energetskom sektoru, sa fokusom na izgradnju Bloka sedam Termoelektrane "Tuzla".
Košarac je informisan o stavu kineske strane da su se problemi u vezi sa ovim projektom javili zbog povlačenja američke kompanije "Dženeral elektrik" (General Electric), a ne zbog povlačenja kineskog investitora, kako se to predstavlja u dijelu javnosti u BiH.
On je najavio da će ova problematika biti predmet razgovora sa ministrom energije, rudarstva i industrije FBiH Nerminom Džindićem.
Košarac je zahvalio Kini za pomoć koju je ova država pružila Republici Srpskoj i FBiH u borbi protiv pandemije virusa korona i solidarnosti koju su pokazali, posebno kada je riječ o nabavci vakcina.