Уставни суд БиХ у континуитету, а и у ранијем периоду кроз прегласавање у смислу учешћа страних судија уз двоје бошњачких судија, се понашао као неки нови уставотворац и изашао је из оквира у којем је требало да буде, а то је да тумачи усклађеност закона са уставом, каже за АТВ посланик СНСД-а у Представничком дому парламента БиХ Милорад Којић.
"Оно што можемо са сигурношћу рећи је да Уставни суд у континуитету, а и у ранијем периоду кроз прегласавање, у смислу учешћа страних судија уз двоје бошњачких судија понашао као неки нови уставотворац и да је изашао из оквира у којем је треба да буде, а то је да тумачи усклађеност закона са уставом. Сада имамо ситуацију у којој он дефинитивно нема легитимитет за доношење одлука имајући у виду да из Српске немамо ниједног судије и да превасходно доминирају двоје бошњачких судија са троје страних и имамо једног хрватског судију. Оно што је став нас из Српске, тј нас из СНСД-а, а чак и у смислу свега оног што се односи приступању ЕУ и доношења закон из 14 приоритета је доношење закона о Уставном суду и закона којим би се уредио начин избора домаћих судија без присуства странаца и на тај начин тај суд би могао да ради у складу са уставним надлежностима, каже Којић и додаје:
"У овом сада случају он не би смио да доноси било какве одлуке, јер конститутивност која је неопходна, а и на крају крајева је речено да се из Српске бира двоје судија, сада апсолутно не постоји и он нема основа за свој рад. Раније су покушали да мијењају правила како би обезбједили рад Уставног суда, а то и јесте проблем јер се дала могућност Уставним суду да сам кроз своја правила уређује свој рад, а ми мислимо да је то питање које треба бити законом уређено.
Подсјећамо, судија Уставног суда БиХ Златко Кнежевић рекао је да од сутра званично иде у пензију и да у тој правосудној институцији више неће бити ниједног судије из Републике Српске.
Крајем 2022. године мандат је истекао Миодрагу Симовићу, а Народна скупштина Републике Српске није именовала нове судије. Руководство Српске сматра да нема смисла именовати нове судије које би опет биле прегласаване и тиме давати легитимитет Суду.
Тренутно у суду је остало шест од девет судија, двоје бошњачких, један хрватских и троје страних судија из Албаније, Њемачке и Швајцарске.