Оно што раде Ле Пеновој у Француској, раде Додику у БиХ - тако је паралелу између два политичка прогона повукао амерички политичар, Род Благојевић.
Исто као што је вануставни Суд БиХ осудио предсједника Српске за, како кажу, неизвршавање одлука нелегалног странца Кристијана Шмита и изрекао му казну од годину затвора и забрану вршења дужности предсједника Републике шест година, Суд у Паризу изрекао је Марин Ле Пен казну забране обављања јавних функција.
Обје пресуде имају исти политички мотив и исте налогодавце, поручује Благојевић.
"Недавни говор потпредсједника Венса у Минхену је био исправан. Љевичарски наоружани тужиоци, судови и високи представници покушавају да затворе популистичке конзервативне лидере које је изабрао народ и да им забране вршење дужности. Оно што раде Ле Пеновој у Француској, љевичарски високи представник у БиХ ради Додику, про-Трамповом, про-израелском, уредно изабраном предсједнику Републике Српске", рекао је Благојевић.
И то је, поручује предсједник Српске, ударац досада "непоражених елита". Ма колико се трудили, јасан је - Доналд Трамп успјеће у Америци, Марин ле Пен у Француској, Калин Ђорђеску у Румунији, а Милорад Додик у Републици Српској.
"Када не могу да вас побиједе на изборима, покушају да вас униште судовима. То су научили и Доналд Трамп и Марин ле Пен и многи други лидери, а што сте и Ви примијетили, који су бирали народ умјесто елита, суверенитет умјесто потчињености, вриједности умјесто грантова. Ми који нисмо пристали да служимо новцу УСАИД-а и НЕД-а, него својој земљи, вјери и народу данас смо мете", поручио је Додик.
Ле Пен смета тренутној француској власти, а Додик је трн у оку политичком Сарајеву и њемачком туристи који се понаша као колонијални управник - порука је чешког новинара Радима Паненке.
"Тако се понашају тоталитарни режими, не демократске земље. Ова пракса мора бити снажно и оштро одбачена, право свакога да се кандидује на политичку функцију мора се бранити свим политичким средствима. Ако се овоме предамо, мислим да више не можемо говорити о демократском систему. Нова америчка администрација ово понашање оштро одбија", рекао је Паненка за АТВ.
Свијет се буди, а геополитичка ситуација драстично се мијења. Све више ће бити оних који стају на праву страну историје.
"Све више ће таквих гласова да буде у јавности, можемо да очекујемо и оно што је свима одавно очигледно, да је у питању једна политичка инструментализација правосуђа, као што видимо, која је образац понашања не само у БиХ већ свагдје гдје постоје такви да кажем реликти пораженог радикалног атлантизма који је прошлост, осим у Европи", каже Драган Дакић, професор међународног права.
А више је него видљиво да Европа, барем какву смо до сада познавали, све више слаби. Ма колико се трудили, на политичкој сцени остаће људи који се боре за демократију, очување мира и националних вриједности, сматрају аналитичари.