Bisera Turković nastavlja po svome. U najnovijoj instrukciji, označenoj kao vrlo hitno, ambasadama BiH nalaže da 11. jul obilježe kao dan žalosti, iako Savjet ministara nije donio takvu odluku. Od toga nema ništa, poručuju u ambasadama i konzulatima koje vode srpski kadrovi. Turkovićeva ponovo djeluje mimo institucija i procedura.
"Moram da naglasim da je ona kroz ovaj mandat uspostavila jedan novi modus operandi, zaobilazeći Predsjedništvo, Uspostavila je novi modus operandi po kojem ona u skladu sa politikama SDA vodi ili pokušava da vodi neku spoljnu politiku BiH.", rekao je Aleksandar Vranješ, ambasador BiH u Hrvatskoj.
"S obzirom da instrukcija nije proizvod niti usaglašenog stava Savjeta ministara BiH niti Predsjedništva BiH, koje je jedino zaduženo za sprovođenje spoljne politike BiH, ta instrukcija neće ni biti ispoštovana.", rekla je Biljana Gutić Bjelica, ambasador BiH u Mađarskoj.
Ovo su odluke neodgovornih pojedinaca, poručuju u kabinetu srpskog člana Predsjedništva. Bošnjački politički predstavnici imaju neku vrstu kontrole na nekih 20 odsto teritorije BiH, i jedino tu mogu da se tako ponašaju, kaže Radovan Kovačević, savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH.
"Ukoliko je to njihova želja, mi ih u tome nećemo zaustavljati, ali ukoliko imaju i najmanje želje da žive zajedno sa nama, onda moraju da uvažavaju Republiku Srpsku, građane Republike Srpske i moraju da uvažavaju njene demokratski izabrane predstavnike", rekao je Kovačević.
Već godinama se u Sarajevu vodi proces privatizovanja zajedničkih institucija, kaže politikolog Vojislav Savić. Dodaje da je poenta zajedničkih institucija odlučivanje konsenzusom, bez jednostranog nametanja.
"To nije moguće uraditi kada imate ljude poput Bisere Turković, koja je slijepo odana ideologiji svoje stranke, ali je politički vrlo vulgaran način na koji se komunicira i gdje se očekuje slije poslušnost Srba za ono za šta nije dogovoreno i nije obaveza da se tako radi", rekao je Savić.
Slično je Turkovićeva radila i kada je riječ o drugim datumima, koji se obilježavaju samo u Federaciji, a koje Bošnjaci nazivaju državnim praznicima, poput 1. marta i 25. novembra. Ni tada srpski ambasadori nisu htjeli da je poslušaju. Ni za jedan od spornih poteza Turkovićeve, kojima je obilježen njen mandat, iz stranih ambasada u BiH ili međunarodne zajednice nije bilo reakcija.