Помела је Жељка Цвијановић у Њујорку чињеницама оне који стање у БиХ лажно представљају. Одзвањала је салом у којој је засиједао Савјет безбједности права истина: У БиХ не живе и одлучују само Бошњаци, али они су ти који продубљују кризу коју је узроковао лажни Кристијан Шмит.
"И да постоје и другачији ставови о појединим питањима од онога како то представљају Бошњаци. Имамо амбасадора БиХ при УН који супротно Уставу БиХ не презентује и не спроводи спољну политику чији креатор може да буде једино Предсједништво БиХ.", рекао је Марко Ромић, савјетник предсједника Републике Српске.
Преоптимистични су сигурно и овај пут били они који су Српској до сада лијепили лажне етикете. А онда им је јучерашња сједница дошла као хладан туш. И то су морали да примијете сви, посебно они који дешавања у БиХ прате свакодневно.
"Након низа ситуација неугодних по Републику Српску у Савјету безбједности, за шта је заслужна ова бошњачка осовина која контролише спољну политику, коначно се чуо глас Републике Српске на најважнијој свјетској адреси и чини ми се да је тај захват био успјешан. Да је она дирнула у живац све оне којима та прича не одговара видимо из данашњих реакција како из Сарајева тако и дијела међународне заједнице", рекао је Жарко Марковић, замјеник главног уредника "Гласа Српске".
Све и да је само говор српског члана и предсједавајуће предсједништва био тај који је оголио узрок кризе у БиХ, било би довољно. Али су исто показали наступи три од пет сталних чланица Савјета безбједности. Нарочито они руског и кинеског амбасадора.
Још јасније су показали да Кристијан Шмит није високи представник, и да је ОХР-у у БиХ давно истекао рок трајања. Ако некоме и то није довољно, треба да послуша говор америчког амбасадора.
"Ако упоредимо са претходним годинама, са 2022. и 2023. видјећемо да је из њиховог излагања нестала персонална подршка нелегално изабраном Шмиту, да је остала подршка канцеларији ВП, али она је предвиђена Дејтонским мировним споразумом, да се позива на унутрашњи дијалог и на крају крајева да се смањи негативна реторика. То је све оно што заговара Република Српска", рекао је Лучиано Калужа, стручњак за међународне односе.
Ништа добро није Сарајеву донијело излагање Србије, али и Хрватске, двије потписнице Дејтонског мировног споразума. Бошњаци и њемачки туриста сада могу само да кукају. И не чуди што Златко Лагумџија тугу утапа у ономе што су пред Савјетом безбједности рекли Панамац и Пакистанац. Истини на вољу, ни за шта друго и не може да се ухвати.