Pomela je Željka Cvijanović u Njujorku činjenicama one koji stanje u BiH lažno predstavljaju. Odzvanjala je salom u kojoj je zasijedao Savjet bezbjednosti prava istina: U BiH ne žive i odlučuju samo Bošnjaci, ali oni su ti koji produbljuju krizu koju je uzrokovao lažni Kristijan Šmit.
"I da postoje i drugačiji stavovi o pojedinim pitanjima od onoga kako to predstavljaju Bošnjaci. Imamo ambasadora BiH pri UN koji suprotno Ustavu BiH ne prezentuje i ne sprovodi spoljnu politiku čiji kreator može da bude jedino Predsjedništvo BiH.", rekao je Marko Romić, savjetnik predsjednika Republike Srpske.
Preoptimistični su sigurno i ovaj put bili oni koji su Srpskoj do sada lijepili lažne etikete. A onda im je jučerašnja sjednica došla kao hladan tuš. I to su morali da primijete svi, posebno oni koji dešavanja u BiH prate svakodnevno.
"Nakon niza situacija neugodnih po Republiku Srpsku u Savjetu bezbjednosti, za šta je zaslužna ova bošnjačka osovina koja kontroliše spoljnu politiku, konačno se čuo glas Republike Srpske na najvažnijoj svjetskoj adresi i čini mi se da je taj zahvat bio uspješan. Da je ona dirnula u živac sve one kojima ta priča ne odgovara vidimo iz današnjih reakcija kako iz Sarajeva tako i dijela međunarodne zajednice", rekao je Žarko Marković, zamjenik glavnog urednika "Glasa Srpske".
Sve i da je samo govor srpskog člana i predsjedavajuće predsjedništva bio taj koji je ogolio uzrok krize u BiH, bilo bi dovoljno. Ali su isto pokazali nastupi tri od pet stalnih članica Savjeta bezbjednosti. Naročito oni ruskog i kineskog ambasadora.
Još jasnije su pokazali da Kristijan Šmit nije visoki predstavnik, i da je OHR-u u BiH davno istekao rok trajanja. Ako nekome i to nije dovoljno, treba da posluša govor američkog ambasadora.
"Ako uporedimo sa prethodnim godinama, sa 2022. i 2023. vidjećemo da je iz njihovog izlaganja nestala personalna podrška nelegalno izabranom Šmitu, da je ostala podrška kancelariji VP, ali ona je predviđena Dejtonskim mirovnim sporazumom, da se poziva na unutrašnji dijalog i na kraju krajeva da se smanji negativna retorika. To je sve ono što zagovara Republika Srpska", rekao je Lučiano Kaluža, stručnjak za međunarodne odnose.
Ništa dobro nije Sarajevu donijelo izlaganje Srbije, ali i Hrvatske, dvije potpisnice Dejtonskog mirovnog sporazuma. Bošnjaci i njemački turista sada mogu samo da kukaju. I ne čudi što Zlatko Lagumdžija tugu utapa u onome što su pred Savjetom bezbjednosti rekli Panamac i Pakistanac. Istini na volju, ni za šta drugo i ne može da se uhvati.