Након што је шеф кабинета бошњачког члана Предсједништва БиХ Дениса Бећировића прошле седмице у федералним медијима најавио снажније дјеловање Велике Британије у БиХ, у Сарајево је допутовао британски министар спољних послова Дејвид Леми. Састаће се са министром спољних послова у Савјету министара Елмедином Конаковићем.
Шеф британске дипломатије, према писању медија, требао би одржати и заједнички састанак са представницима федералне Тројке и опозиције из Републике Српске.
Да ли је Леми стигао са јасним задатком дa се са Шмитом умијеша у унутрашња питања БиХ, у покушају формирања нове коалиције на бх. нивоу?
Дејвид Леми – нова сламка спаса за Тројку. Покушаће шеф бх. дипломатије да посјету министра спољних послова Велике Британије искористи као инструмент за обрачун са Милорадом Додиком и СНСД-ом.
Елмедин Конаковић га дочекује раширених руку, са подугачком листом жеља – од нових санкција до лобирања за прекомпозицију власти.
- Британија заправо доноси једну нову енергију, као неки фактор који није чланица ЕУ, нешто што се у Америци још очекује, званични ставови Трампове администрације, па је неко мало затишје, попуњава се та енергија коју видимо од Велике Британије, као и нове њемачке и аустријске владе - каже Конаковић у изјави за Кликс.
Британци, Аустријанци, Нијемци. Показало се, сви би да кроје судбину БиХ. И прекрајају. Сада и изборну вољу грађана.
Док опозиција припрема Платформу, коју у СНСД-у оцјењују као пут као унитаризацији и једнодомном парламенту, у федералној Тројци не престају са ријечима хвале за пожељне партнере из Српске и њихов документ.
План су разрадили, али су им три делегата СНСД-а у Дому народа и даље кост у грлу, па није тајна да се прижељкује интервенција Кристијана Шмита да смањи број делегата потребних за кворум.
Но, и сам Нијемац је још раније признао да не смије дирати у Устав БиХ.
Али, показало се, у земљи парадокса све је могуће, па су га у владајућој странци из Републике Српске још раније упозорили да се не игра недопустивим стварима.