БиХ се данас налази у дубокој политичкој кризи због незаконитих и непромишљених поступака пензионисаног њемачког бирократе по имену Кристијан Шмит, који противправно присваја диктаторска овлашћења над БиХ. Круна његовог самовољног дјеловања је покушај рушења и хапшења демократски изабраног предсједника Републике Српске Милорада Додика на основу тзв. кривичног „закона” који је лично донио својом одлуком.
"Једноставно речено, ријеч је о шокантном нападу на демократију у БиХ и циничном одбацивању владавине права. Његово незаконито присвајање власти представља очигледно кршење принципа садржаних у Повељи Уједињених нација, и свака држава чланица УН која држи до демократије и владавине права требало би да буде запрепаштена и згрожена његовим поступцима. Дозволити му да настави своју погубну владавину у БиХ био би скандал без преседана", наводи се у извјештају Владе Републике Српске.
Шмит тврди да обавља дужности високог представника, функцију коју су стране потписнице Споразума као свог помоћника и координатора успоставиле Дејтонским споразумом из 1995. године којим је окончан рат у БиХ. У извјештају пише да је невјероватно да Шмит тврди да као високи представник има овлашћење да своју вољу преточи у закон који има да важи на цијелој територији БиХ, без сагласности страна потписница Анекса 10. и икакве контроле било ког другог органа, било у БиХ или ван ње.
"Међутим, пошто његово именовање Савјет безбједности УН никада није одобрио, што је нужан услов према одредбама Дејтонског споразума, Шмит није легитиман високи представник и нема никаква овлашћења да дјелује у том својству. Шмита је БиХ наметнула мала, неформална и самопроглашена група земаља, позната као Управни одбор такозваног Савјета за имплементацију мира, која нема никаква правна овлашћења", наводи се у саопштењу.
Чак и да Шмит јесте легитиман високи представник, апсолутно ништа у Дејтонском споразуму нити у било ком другом извору права не даје му овлашћење да намеће законе или доноси обавезујуће одлуке. Шмитова узурпација законодавне власти представља негирање суверенитета БиХ као чланице УН-а, њеног демократског уставног поретка БиХ и темељних принципа владавине права.