Шта год слушамо и гледамо у продукцији министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића добијамо чисту потврду да су знање и самопоуздање у обрнутој пропорцији - што мање знање, то више самопоуздања, изјавила је делегат Клуба српског народа у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ Сњежана Новаковић Бурсаћ.
"Све то не би ни био неки проблем да се у његовом случају истовремено не појављују приличан мањак добрих намјера, вишак замијењених теза и прекомјерна количина измаштаних аванса и грантова", навела је Бурсаћева.
Коментаришући Конаковићеву изјаву да привредници из Републике Српске знају да им, како каже, много више користи доноси оно што "Тројка" заговара, а не предсједник Српске, Бурсаћева је рекла за Срну да постоји могућност да је идеја о сопственој битности Конаковићу омела процес доласка до свијести просте чињенице да ама баш нигдје на свијету нема ништа џаба, па ни у ЕУ о којој је развио неку своју шарено-веселу слику, и да наша робна размјена са земљама чланицама ЕУ почива на понуди и потражњи с којима нема везе ни он, нити било који политичар.
"Међутим, када је у питању политика, посебно она проширења ЕУ, требао би да зна да се ради о процесу прихватању одређених стандарда уз извјесну могућности да се оне проведу на функционалан начин, на бази владавине права, демократских принципа и уз обавезан скрининг кроз политичку призму", истакла је Бурсаћева.
Кад се анализира приступ по свим наведеним ставкама, додала је она, јасно се види ко је у БиХ проблем и на каквој су муци унитаристи свих боја, јуноше политике коју симболизује СДА, односно поштоваоци "Исламске декларације" јер се увијек спотакну о нешто – некад о непоштовање сопственог Уства, континуирано о подаништво према наизабраним странцима којима би препустили управљање сопственом земљома очекујући да ће је репрограмирати по њиховој жељи, а посебно о могућност да се у живот проведу постигнути договори са демократски изабраним представницима конститутивних народа у овој земљи.
"У присуству мањка кредибилитета и храбрости за цјеловит договор у БиХ, за преузимање суверенитета и свих друштвених процеса у власништво домаћих актера, не помажу оптужбе на рачун Милорада Додика за све и свашта. Квалитетан лијек за сложену државу каква БиХ јесте међусобно прихватање и отворен дијалог о свим отвореним питањима, посебно онима које тешко оптерећују унутрашње односе, а за то треба бити реалан и кредибилан. Баш као што Конаковић и сличне 'трице' нису", оцијенила је Бурсаћева.