Dževad Galijašević

Austrijanci štite teroristu Porču

  • 14.07.2018. 10:57

Zbog propusta državnog tužilaštva Austrije, 14 osumnjičenih za umrežavanje, pomaganje terorista i regrutovanje boraca Islamske države nedavno je pušteno na slobodu. Svi su bili uhapšeni prije godinu i po, tokom velike racije tajnog naziva Operacija Јosta. Međutim, Državno tužilaštvo u Gracu ni poslije 17 mjeseci istrage nije podiglo optužnice, mada je to od njih, u više navrata, tražila viša sudska instanca. 

Prema navodima medija, među oslobođenima su Nedžad Balkan iz Tutina, poznatiji kao Ebu Muhamed, kao i, kako se navodi, Austrijanac albanskog porijekla Loren K. (19), koji je planirao teroristički napad.

Stručnjak iz oblasti borbe protiv radikalnog islamizma Dževad Galijašević tvrdi za "Vesti" da ovo nije incident, već pravilo po kome austrijske vlasti, uz američki blagoslov, izbjegavaju da vode istrage o ljudima koji se sumnjiče da su u dosluhu sa islamskim teroristima, a po pravilu je riječ o islamistima s prostora BiH.

"Austrijske vlasti su Ebu Muhameda označile kao ekstremnog imama koji je često viđan sa hafizom Muhamedom Fadilom Porčom, imamom samostalnog džemata u Beču, koga je policija okarakterisala kao glavnog protagonistu vehabizma u Austriji i BiH.

Međutim, Porča ipak nije bio u grupi od 14 uhapšenih austrijskih vehabija i to ni malo slučajno jer čitav niz događaja potvrđuje da Austrija ne sprovodi istrage o umešanosti svojih državljana ili akcijama na svojoj teritoriji. Isto važi i za SAD koju kao da ne zanimaju bezbjednosne prijetnje islamista porijeklom iz BiH," tvrdi Galijašević.

Da bi potkrepio ovu tvrdnju, navodi aktivnosti neformalnog lidera vehabijskog pokreta u Austriji, Muhameda Fadila Porče.

"Porča se dovodio u vezu sa finasiranjem terorizma preko agencije TVRA, zatim sa finansiranjem vehabizma u Evropi, pa pokušajem terorističkog napada na američku ambasadu u Beču 2007, a privođen je i tokom specijalne policijske operacije Palmira 2015. Međutim, tek ovih dana je stavljen na listu nepoželjnih selefija austrijske vlade," kaže Galijašević i dodaje da je sjedište džamata Tevhid koje je vodio u Beču i dalje na istom mjestu, u Ulici Murlingen gase 61.

Među uhapšenima, pa puštenima, apostrofiran je i Nedžad Balkan. Galijašević kaže da je riječ o najradikalnijem sljedbeniku Ibrahimovog umeta i autor nekoliko knjiga, porijeklom iz Tutina.

"Prije odlaska u Tursku, prezivali su se Kučević. Odatle otac i dva strica dolaze u Beč, tako da službe u Austriji i nisu sigurne gdje se rodio radikalni balkanski imam i bivši prvak Njemačke u kik boksu, poznat kao Ebu Muhamed. To naravno ozbiljno dovodi u pitanje metodologiju progona iz zemlje, ali ne utiče na zabranu propovedanja islama u Austriji niti spremnost vlade da zauvek zatvori njegov mesdžid Sahab," ističe Galijašević.

Galijašević navodi da ni austrijske ni američke vlasti nikada ozbiljno nisu istražile ni pokušaj napada na ambasadu SAD u Beču, mada je uhapšen napadač i pronađen ruksak pun eksploziva kojim je trebalo da izvrši ovu akciju.

"Odmah je uhapšen Asim Čejvanović, rođen u Brčkom, a u blizini američke ambasade je pronađen ruksak sa dva kilograma eksploziva koji je bacio tokom potjere za njim. Špekulacije o razlozima za ovaj napad i dalje su glavna tema u austrijskoj metropoli, ali istraga faktički nije dalje odmakla od početne konstatacije policije da je riječ o "psihički nestabilnoj osobi", kaže Galijašević.

"Za bezbjednosne strukture, kako Austrije, tako i SAD, ništa nije značilo ni to što su u njegovom ruksaku, sem eksplozivne naprave slične granati, punjene ekserima, pronađena i knjiga "Namaz u islamu" čiji je izdavač upravo mesdžid Tevhid, na čijem je čelu neformalni lider vehabijskog pokreta u Austriji i na Balkanu, Muhamed Porča," navodi Galijašević.