Iza Banjalučana nemirna noć. Zemljotres koji se oko 23 časa osjetio u gradu mnoge je uznemirio. One starije koji se sjećaju 1969. godine, pogotovo. Nakon što se zatreslo, Miri san na oči nije htio.
"Zdrmalo je, ja sam se probudila. Muž je spavao, htjela sam da ga budim, ali ipak nisam. I tako, dobro je bilo, poslije nisam ni zaspala, u tome je i svanulo i to je to", rekla je Mira Hajder.
"Ja sam spavao, ništa nisam osjetio, ona mi je pričala ujutru. A 1969. sam bio u vojsci u Doboju i osjetio sam, bilo je strašno", kaže Vlado Hajder.
Uvijek postoji strah od novog, jačeg zemljotresa nego prethodnog. Rijetko kome je sinoć bilo svejedno. Na društvenim mrežama stotine komentara.
Do oštećenja objekata nije došlo, jer je podrhtavanje tla bilo preslabo da bi dovelo do rušenja, pa čak i pukotina, objašnjavaju seizmolozi. Ipak ne isključuju mogućnost novog zemljotresa, jer je poznato da se Banjaluka nalazi na trusnom području.
"U samoj epicentralnoj zoni, tek na intenzitetu 6 stepeni po Merkaliju javljaju se prva oštećenja na slabije građenimo objektima i onim povredljivim koji su građeni unazad 60-70 godina kad nisu postojali propisi o aseizmičkoj gradnji", rekla je Snježana Cvijić Amulić, seizmolog u Hidrometeorološkom zavodu Republike Srpske.
Epicentar zemljotresa bio je u Čardačanima kod Laktaša, na dubini od dva kilometra, jačine oko 3,8 po Rihteru.
Epicentar sinoćnjeg zemljotresa bio je 14 kilometara od Banjaluke, otprilike na istom mjestu gdje i epicentar onog zemljotresa od 1969. godine, a koji Banjalučani vrlo dobro pamte. Da ga pamte svjedoči i krivi sat u samom centru koji i dalje podsjeća na posljedice razornog zemljotresa, razrušen grad i ljudske žrtve.