И голим је оком видљиво да је стање крајње алармантно. Квалитет ваздуха у највећем граду Српске веома је забрињавајући, а индекс квалитета достигао је и нереалних 467.
Највећи град Српске се тако сврстао међу најзагађеније градове свијета. Прошле ноћи означен је као опасан. Ништа боље није ни данас. Грађани забринути - дане проводе у затвореном и при сваком уздисају осјећају да је ваздух нездрав.
"Ма не могу да дишем никако више.
Дишете ли отежано, многи се грађани жале? Наравно, поготово је тешко овима са дисајним проблемима.
Нешто није у реду, наша топлана не ваља, је л тако? А топлана је иначе рак рана, у мојој згради да вам право кажем пола њих отказало тзв. гријање.
Гријање, највише је због гријања", кажу нам Бањалучани.
Из бањалучке Еко топлане демантовали су ове наводе. Тврде да раде у складу са еколошком дозволом и за рад користе обновљиве изворе енергије. Ипак, многи је и даље виде као главног загађивача ваздуха. Поред топлане, наводе и издувне гасове из аутомобила којих је све више и више на улицама Бањалуке.
"Ријешити проблем саобраћајних гужви како би се смањила употреба аутомобила, регулисати на начин да јавни превоз буде редовнији, самим тим да га грађани редовније користе, да се уведу возила јавног превоза која гдје ће погонска горива или чак електрични аутобуси, зашто да не то се у свијету већ користи и наравно пословање Еко топлане, ти издувни гасови", каже Игор Мандић, одборник Листе за правду и ред у Скупштини Града Бањалука.
Проблем треба хитно да се ријеши, кажу у Центру за животну средину града Бањалука. Знају и како.
"Како се рјешава та ситуација? Па рјешава се тако што појачамо инвестиције у енергетску ефикасност, да објекти, прије свега кућна ложишта имају што квалитетније фасаде, што бољу изолацију, што квалитетније столарију и тако даље", каже Драган Остојић, из Центра за животну средину града Бањалука.
Квалитет ваздуха у распону од 0-50 оцјењује се као добар, 51-100 умјерено загађен, 101-150 нездрав, 151-200 нездрав, 201-300 врло нездрав, 300+ опасан. У Бањалуци је претходних неколико дана индекс ваздуха превазилазио све ове границе и окарактерисан је као опасан за живот. Изгледа да то много и не брине актуелног градоначелника. На питања да ли и шта Град планира да подузме поводом тога, Драшко Станивуковић није хтио да одговори.