Најпрестижнији тениски турнир на свијету, Вимблдон почиње и трајаће до 14. јула. Србија ће имати петоро представника - у мушкој конкуренцији четири - Новак Ђоковић, Миомир Кецмановић, Душан Лајовић и Ласло Ђере, док ће у женској конкуренцији играти Олга Даниловић.
Вимблдон је најстарији тениски турнир, а његова историја почиње 1877. године у делу Лондона по којем је и добио име. Трећи гренд слем у сезони је остао једини велики турнир у тенису који се и даље игра на оригиналној подлози, трави, због чега је и игра добила име - "тенис на трави".
Ол Ингланд клуб је основан искључиво за потребе крокета 1868, а већ следеће године клуб се преселио на своју прву сталну локацију, на четири хектара изнајмљене ливаде на Ворпл Роуду, тачније Вимблдону. 1875. године један травњак (терен) уступљен је новој игри - тенису, који је брзо престигао крокет по популарности.
Двије године касније, тенис је био довољно интересантан и атрактиван, те је донијета одлука да се одржи прво првенство. Услови на првом турниру били су далеко лошији од данашњих. Привремена трибина имала је могућност да прими само 30 људи, а укупна посјета у финалу била је нешто већа. Рекети су по облику и тежини подсјећали на крпље, а лоптице су биле ручно шивене.
На првом турниру играли су само мушкарци, а побједник је био Спенсер Гор. Први шампион био је родом из Вимблдона, а подаци указују на то да је више волио крокет од тениса. Сљедеће године, Гор је изгубио титулу од Френка Хадоуа, тенисера родом из Шри Ланке. Хадоу није успио да одбрани титулу 1879. године. Свештеник Џон Хартли био је нови шампион Вимблдона, што га је учинило јединим свештеником шампионом на овом престижном турниру. Хартли је одбранио титулу и 1880. године.
Роџер Федерер је рекордер по броју освојених титула у мушкој конкуренцији - има осам титула, док је Мартина Навратилова убједљиво најбоља у женском са девет. Навратилова има и највише побједа у Опен ери на Вимблдону, чак 120, док је Роџер Федерер поново најбољи у мушкој конкуренцији са 95. Горан Иванишевић је најниже рангирани тенисер који је освојио престижни турнир, јер је до титуле 2001. године стигао са 125. позиције на АТП листи.
Најмлађи освајач је Британка Лоти Дод која је турнир освојила 1887. са свега 15 година и 285. дана, у мушкој конкуренцији најмлађи освајач био је Борис Бекер 1985. са 17 година и 227 дана.
Најдужи меч икад играли су Џон Изнер и Никола Маи у првом колу када су 2010. током три дана усљед прекида због мрака и кише трајао 11 сати и пет минута, а припао је америчком тенисеру.
Нема сумње да већина професионалних тенисера још у раној животној доби сања и жели да освоји Вимблдон. Поред подлоге на којој се трећи гренд слем одржава, један од заштитних знакова Вимблдона је и препознатљива бијела тениска одјећа коју играчи носе.
Тенис ће се ове године на теренима Ол Ингланд клуба играти најкасније до 23.00, када на снагу ступа полицијски час.
Браниоци титуле у мушкој и женској конкуренцији су Карлос Алкараз и Маркета Вондроушова.
Одржавање Вимблдона прати доста специфичности, неке од занимљивости су на терену, али и ван њега.
За вријеме турнира користи се око 55 хиљада лопти. Оне се чувају на тачно 20 степени Целзијуса, а нове лопте се износе након првих седам гемова (да се загрију), а затим се мијењају на сваких девет. Коришћене лопте се могу купити као сувенир у читавом Лондону, али и у оквиру комплекса гдје се одиграва турнир.
Током двонедјељног трајања турнира, подаци Вимблдона указују на то да посјетиоци конзумирају око 235.000 чашица Пим ликера, 200.000 порција у којима је најмање 10 јагода са шлагом, 250.000 оброка, 65.000 сладоледа и 28.000 боца шампањца. Да би сви посјетиоци били задовољени стара се више од 3.000 запослених у кетерингу.
Јастреб по имену Руфус одговоран је за одржавање терена без голубова. Он је специјално обучен за задатак и свако јутро надлијеће терене прије почетка игре како би уплашио голубове којима је природни непријатељ. Руфус није баш најуспјешнији у овом задатку, али је током година задржао статус "маскоте Вимблдона".
Од када су почели записи о временским условима на Вимблдону, 1922. године, само седам шампионата је забиљежено без прекида због кише. Централни терен од 2009. године има покретни кров, а покривен је и терен број 1 и на оба се може наставити игра и уколико почне киша. Ипак, да би се игра наставила након затварања крова, играчи морају да сачекају 30 минута како би се унутрашња средина стабилизовала и створили оптимални, услови за игру.
Би-Би-Си је писао да је 2017. године добио 21 милион захтјева за стримовање Вимблдона преко платформи, што га је те године учинило најгледанијим турниром свих времена. Британски јавни сервис је оцијенио да је у 200 земаља на свијету турнир гледало више од милијарду људи.
Првог дана Вимблдона на терен ће изаћи троје српских тенисера. Од 12.00 часова Душан Лајовић игра против Бугарина Григора Димитрова, противница Олге Даниловић биће Румунка Анка Тодони, док ће Миомир Кецмановић одмерити снаге са Сумитом Нагалом из Индије.
Лајовић и Димитров отварају програм на терену број 2 у 12.00. Двојица тенисера су до сада три пута одиграли међусобне дуеле. Бугарин има двије побједе, а српски играч је успио једном да упише тријумф. Посљедњи пут су играли на мастерсу у Монте Карлу 2022. године, а Димитров је био бољи са 2:1, по сетовима 4:6, 6:3, 6:2.
Димитров тренутно заузима 10. мјесто на АТП листи, док је Лајовић 56. тенисер свијета. Никада до сада тенисери нису одиграли меч на трави. Лајовић никада није успио да се пласира даље од другог кола на престижном турниру у Лондону, а Димитров је најбољи резултат направио 2014. године када је играо полуфинале против Новака Ђоковића.
Димитров је ове године успио да се домогне до једне титуле на АТП туру - у Бризбејну.
Олга Даниловић ће се у дебитантском наступу на Вимблдону састати са Анком Тодони из Румуније. Меч је резервисан као други на терену број 9. Тенисерке су одиграле један међусобни меч и то ове године у квалификацијама за Ролан Гарос, а Олга је била боља и потом стигла до четвртог кола, односно најбољег резултата у каријери на гренд слем турнирима.
Олга заузима 116. мјесто на ВТА листи, док је Тодони 142. тенисерка свијета. Румунка никада није играла на гренд слем турнирима.
Олга Даниловић је до овогодишњег Вимблдона стигла као "лаки лузер", односно срећна губитница, пошто се Италијанка Елизабета Коћаретио повукла са турнира. Олга је у посљедњем колу квалификација поражена од Мађарице Далме Галфи.
Првог дана Вимблдона играће и Миомир Кецмановић против Сумита Нагала из Индије. Дуел је заказан као последњи на програму на терену број 10. Нагал и Кецмановић су одиграли само један међусобни дуел, а српски тенисер био бољи на турниру у Келну 2022. године.
Нагал никада није играо на Вимблдону, а Кецмановић је забиљежио најбољи резултат 2022. године игравши треће коло турнира. Српски тенисер до сада има половичан успјех, уписао је четири тријумфа и исти број пораза.
Кецмановић заузима 52. мјесто на АТП листи, док је Нагал 73. тенисер свијета и никада није освојио титулу на АТП туру.
Другог дана Вимблдона играће Ласло Ђере и Новак Ђоковић.
Ђере ће играти против Луке Пуја из Француске. Српски тенисер заузима 51. позицију, док је Пуј 212. играч на АТП листи. Тенисери никада нису играли међусобне мечеве на АТП туру, али су се састајали на челенџерима. Одиграли су два дуела, а уписали су по један тријумф.
Француз је 2019. године играо трећу рунду на Вимблдону, што му је најбољи резултат у каријери. Исти случај је и са Ђереом који је 2023. године играо треће коло у Лондону.
Новак Ђоковић ће 19. пут учествовати на најпрестижнијем тениском турниру, до сада је уписао 92 побједе. Ђоковићу ће бити потребна четири тријумфа како би оборио Федереров рекорд по броју побједа на Вимблдону.
Српски тенисер је освојио укупно седам титула на лондонској трави, а уколико успије да дође до трофеја имаће исти број као и Федерер. Поред тога, утиснуће и 25. гренд слем трофеј поред свог имена.
Посљедњих пет година, тренутно други тенисер свијета, догурао је до финала и изгубио само 2023. од Шпанца Карлоса Алкараза.
Ђоковић ће турнир почети против Чеха Вита Коприве, 123. тенисера на АТП листи. Дуел је на програму у уторак, али није прецизирано тачно вријеме почетка меча.
Српски и чешки тенисер до сада нису никада играли један против другог. Коприва није играо Вимблдон, а једини турнир из гренд слем категорије на којем је наступао је Аустралијан опен и то ове године. Учешће у Мелбурну је окончао у првом колу.
Уколико Ђоковић буде бољи од Коприве, у другом колу би га чекао бољи из дуела Џејкоба Фирнлија из Велике Британије и Алехандра Моро Кањаса из Шпаније. Аргентинац Томас Мартин Ечевери је потенцијални ривал Ђоковићу у трећем колу.
Могућ ривал Ђоковићу у осмини финала је Данац Холгер Руне, у четвртфиналу Хуберт Хуркач, а у полуфиналу Александер Зверев или Андреј Рубљов.
Бранилац титуле на Вимблдону Карлос Алкараз ће у првом колу играти против Естонца Марка Лајала, док га потом у евентуалном другом колу чека бољи из меча Александар Вукић – Себастијан Офнер.
Јаник Синер, најбољи тенисер свијета, играће у првом колу против Јаника Ханфмана из Њемачке. У другој рунди би Синер могао да иде на земљака Матеа Беретинија.