Олимпијске игре

Американцима злато у Паризу

• Извор: АТВ
  • 10.08.2024. 21:50

Кошаркаши САД освојили су златну медаљу на Олимпијским играма у Паризу након побједе против домаћина Француске резултатом 98:87.

Американци нису демонстрирали силу, Француска је успјешно одговарала најбољој екипи свијета. Иако су дошли са најбољим ”Дрим тимом” икада, Американци нису имали лаган пут до медаље. И у посљедњој четвртини играло се са три поена разлике у корист Џејмса и екипе. Американцима је засигурно злато донио Стеф Кари са својим тројкама којима је сломио Француску у финишу меча.

ТОК МЕЧА

Француска, актуелни европски вицешампион, може да се похвали сребрним одличјима са Олимпијских игара 1948, 2000. и 2021. године.

САД, који је на путу до финала елиминисао Бразил и Србију, само три пута у историји није успијевао да освоји злато на Олимпијским играма на којима је учествовао – 1972, 1988. и 2004. године.

ПРВА ЧЕТВРТИНА

У првим минутима утакмице се играло брзо, виђена је једна равноправна игра. Дурент је у једном моменту имао конфликт са Ниликином, новим играчем Партизана. Засметао му је јак фаул. Американци су били у резултатској предности готово у цијелој првој четвртини, а она је завршена резултатом 20:15, у корист САД.

ДРУГА ЧЕТВРТИНА

Француска се приближила САД на један разлике када је резултат био 24:23. Након серије 8:0 дошли су до предности од 25:24. Међутим, Американци враћају предност тројком Букера, а онда и Кари. Услиједила је поново нешто бржа игра, а Француска смањује предност на 36:40.

Букер преко слободних бацања води Америку на плус десет, највећу предност у досадашњем дијелу утакмице.

Америка је нешто боља у првом полувремену које се завршава са 49:41. Американци су убацили више кошева у другој четвртини, 29, а Французи 26.

ТРЕЋА ЧЕТВРТИНА

Американци су наставили да доминирају док су Французи тек спорадично пружали отпор. Стигла је екипа Стива Керија до рекордних 14 поена разлике. Успјели су Французи смањити разлику на минус шест. Фурније је одлично играо и вратио Француску у меч. На крају 66:72.

ЧЕТВРТА ЧЕТВРТИНА

Задржала се Француска на минус шест. Улазак Лесора дао је више снаге репрезентацији Француске која се борила за сваку лопту. Американци су поново кренули са тројкама, а што није улазило за три поена дочекивали су испод коша и претварали у два. Направили су поново значајнију разлику, а сваки пут кад би Француска пришла резултату направили би грешке које су их коштале поена.

Поигравање Американаца смањило је још више предност и у посљедња три минута дигла публику на ноге. Французи су имали минус три, али онда опет Стеф Кари са тројком поново доноси олакшање САД-у. Када су Французи намирисали преокрет Стеф Кари је за 45 секунди постигао три тројке. Али, ту није стала. Услиједила је још једна, четврта вриједна злата.