Olimpijske igre

Amerikancima zlato u Parizu

• Izvor: ATV
  • 10.08.2024. 21:50

Košarkaši SAD osvojili su zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu nakon pobjede protiv domaćina Francuske rezultatom 98:87.

Amerikanci nisu demonstrirali silu, Francuska je uspješno odgovarala najboljoj ekipi svijeta. Iako su došli sa najboljim ”Drim timom” ikada, Amerikanci nisu imali lagan put do medalje. I u posljednjoj četvrtini igralo se sa tri poena razlike u korist Džejmsa i ekipe. Amerikancima je zasigurno zlato donio Stef Kari sa svojim trojkama kojima je slomio Francusku u finišu meča.

TOK MЕČA

Francuska, aktuelni evropski vicešampion, može da se pohvali srebrnim odličjima sa Olimpijskih igara 1948, 2000. i 2021. godine.

SAD, koji je na putu do finala eliminisao Brazil i Srbiju, samo tri puta u istoriji nije uspijevao da osvoji zlato na Olimpijskim igrama na kojima je učestvovao – 1972, 1988. i 2004. godine.

PRVA ČЕTVRTINA

U prvim minutima utakmice se igralo brzo, viđena je jedna ravnopravna igra. Durent je u jednom momentu imao konflikt sa Nilikinom, novim igračem Partizana. Zasmetao mu je jak faul. Amerikanci su bili u rezultatskoj prednosti gotovo u cijeloj prvoj četvrtini, a ona je završena rezultatom 20:15, u korist SAD.

DRUGA ČЕTVRTINA

Francuska se približila SAD na jedan razlike kada je rezultat bio 24:23. Nakon serije 8:0 došli su do prednosti od 25:24. Međutim, Amerikanci vraćaju prednost trojkom Bukera, a onda i Kari. Uslijedila je ponovo nešto brža igra, a Francuska smanjuje prednost na 36:40.

Buker preko slobodnih bacanja vodi Ameriku na plus deset, najveću prednost u dosadašnjem dijelu utakmice.

Amerika je nešto bolja u prvom poluvremenu koje se završava sa 49:41. Amerikanci su ubacili više koševa u drugoj četvrtini, 29, a Francuzi 26.

TRЕĆA ČЕTVRTINA

Amerikanci su nastavili da dominiraju dok su Francuzi tek sporadično pružali otpor. Stigla je ekipa Stiva Kerija do rekordnih 14 poena razlike. Uspjeli su Francuzi smanjiti razliku na minus šest. Furnije je odlično igrao i vratio Francusku u meč. Na kraju 66:72.

ČЕTVRTA ČЕTVRTINA

Zadržala se Francuska na minus šest. Ulazak Lesora dao je više snage reprezentaciji Francuske koja se borila za svaku loptu. Amerikanci su ponovo krenuli sa trojkama, a što nije ulazilo za tri poena dočekivali su ispod koša i pretvarali u dva. Napravili su ponovo značajniju razliku, a svaki put kad bi Francuska prišla rezultatu napravili bi greške koje su ih koštale poena.

Poigravanje Amerikanaca smanjilo je još više prednost i u posljednja tri minuta digla publiku na noge. Francuzi su imali minus tri, ali onda opet Stef Kari sa trojkom ponovo donosi olakšanje SAD-u. Kada su Francuzi namirisali preokret Stef Kari je za 45 sekundi postigao tri trojke. Ali, tu nije stala. Uslijedila je još jedna, četvrta vrijedna zlata.