Laeb

Ovo je maskota Svjetskog prvenstva, šta znači njegovo ime

  • Извор: АТВ
  • 20.11.2022. 17:09

Na otvaranju Svjetskog prvenstva u Kataru predstavljena je i zvanična maskota Mundijala - Laeb.

Laeb je arapska riječ koja znači super-vješt igrač.

MASKOTE KROZ MUNDIJALE

Prva maskota na Svjetskim prvenstima promovisana je u Engleskoj 1966. godine.

To je bio lavić pod imenom Vili, a ujedno je bio i jedna od prvih maskota nekog sportskog takmičenja. Lav je izabran kao tipičan simbol Ujedinjenog Kraljevstva i nosio je majicu sa zastavom Ujedinjenog Kraljevstva i natpisom „WORLD CUP”.

Od 1970. do 1978. godine, maskote svjetskih prvenstava su bili dječaci. Na Svjetskom prvenstvu u Meksiku 1970. godine, maskota je bio dječak pod imenom Huanito i bio je prepoznatljiv po velikom sombreru na glavi.

Potom slijedi Mundijal u Njemačkoj 1974. godine, koji po prvi put ima čak dvije maskote, a to su dječaci Tip i Tap.

Posljednji ljudski lik na maskotama Svjetskih prvenstava bio je Gaučito 1978. godine u Argentini, i imao je na sebi prepoznatljive tradicionalne simbole „gaučosa“ maramu i bič.

Na Mundijalu u Španiji 1982. godine zaštitni znak je bila pomorandža pod imenom Naranhito. I on je nosio dres reprezentacije koja je domaćin, a izbaran je pošto je pomorandža tipično špansko voće.

Meksiko je bio domaćin Mundijala 1986. godine, a ovoga puta je maskota bio neobični Pike – meksička ljuta papričica.

Ovo je jedna od najomiljenijih i najgenijalnijih maskota u istoriji Mundijala, a na Pikeovoj glavi bio je sombrero, dok je imao i dugačke brkove. Ime je izvedeno od španskog „picante“ što znači ljuto, odnosno označava ljute začine.

Ćao je bio maskota prvenstva u Italiji 1990. godine, i bio je potpuno drugačiji jer je bio neobičan mozaik, delo italijanskih slikara. Imao je četiri štapića u bojama Italije za ruke i noge, dok mu je glava bila fudbalska lopta.

Predstavljao je figuru fudbalera sa glavom u obliku fudbalske lopte i tijelom od italijanske zastave, a ime je izvedeno od tradicionalnog italijanskog pozdrava.

Mundijal 1994. godine je održan u SAD a maskota je bio pas Strajker čije ime asocira na englesku riječ napadač.

Za maskotu je namjerno odabran pas kao najčešći ljubimac ljudi u Americi, a imao je i majicu u bojama zastave SAD-a sa natpisom „USA 94”.

Nastavljeno je sa životinjama u vidu maskota pa je petao Futiks bio zaštitni znak Mundjala 1998. godine u Francuskoj.

Pjetao je namjerno odabran za maskotu budući da je ta životinja jedan od simbola Francuske, a imao je i natpis „FRANCE 98” na grudima. Bio je plave boje, što je nacionalna boja, a u toj boji su i francuski dresovi. Ime je izvedeno od foot – skraćenice za fudbal na francuskom i nastavka ix koji je karakterističan za galska imena.

Po prvi put su Mundijal organizovale dvije zemlje, Japan i Južna Koreja, i ostaće upamćeno da su jedini put do sada kompjuterski generisali svoje maskote, tj. napravili su ih pomoću kompjutera. Bilo je čak tri maskote i tri boje: Ato, Kaz i Nik, te narandžasta, ljubičasta i plava boja za njih.

Njemačka je bila organizator Mundijala 2006. godine, a maskota je bio lav i zvao se Goleo VI.

Za prvo prvenstvo organizovano na tlu afričkog kontinenta, maskota je bio leopard po imenu Zakumi, i bio je maskota prvenstva svijeta u Južnoj Africi 2010. godine.

Odlično se nametnuo svijetu, pa je čak snimljen i crtani film o njemu. Imao je zelenu, neobičnu grivu, a njegovo ime Zakumi sastoji se od dvije riječi ZA-međunarodna skraćenica za Južnu Afriku i KUMI-što na jeziku južnoafričkih plemena znači broj deset, ujedno i godinu u kojoj se Mundijal održao.

Maskota prvenstva svijeta u Brazilu je imala ime Fuleko, što je kovanica od riječi fudbal (ful) i ekologija (eko).

Na Svjetskom prvenstvu 2018. godine nastavlja se motiv životinja maskota, te je za Mundijal u Rusiji odabran vuk po imenu Zabivaka, što na ruskom jeziku znači strijelac (pogotka u fudbalu). Maskota je imala braon i bijelo krzno, sa fudbalskim dresom u bojama zemlje domaćina: bijelom, plavom i crvenom.

Тагови:
  • 13:55 Вијести

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 14:00 Филм (Р)

    '' Филм (Р)

  • 15:30 Документарни програм (Р)

    '' Документарни програм (Р)

  • 16:30 Вијести у 16:30

    Први преглед најважнијих вијести из земље, региона и свијета сваки радни дан.

  • 16:40 Наша Српска (Р)

    Народ Прича (Р)

  • 17:00 Одметница (Р) (12+)

    Одметница (Р) (12+)