Republička organizacija

Zastoj u procesu traženja nestalih Srba: Porodice traže ostavku Perišića

  • Извор: АТВ
  • 28.07.2023. 19:15

Porodice poginulih, zarobljenih boraca i nestalih civila traže hitan sastanak sa predsjednikom Republike.

Traže i ostavku Nikole Perišića, srpskog predstavnika u Institutu za nestala lica a do tada s njim prekidaju saradnju. Njihov zahtjev je i izbor novog Upravnog odbora Instituta, jer privremeni radi godinama i nije u skladu sa zakonom. Sve to jer se za gotovo 2.000 Srba još traga, dok ih  je u posljednjih 15 godina indentifikovano samo 59. 

Porodice nestalih to više ne mogu da trpe. Mnogi od njih strahuju da posmrtne ostatke svojih najmilijih nikada neće ni pronaći. Kap koja je prelila čašu bilo je to što im iz Instituta nisu htjeli dostaviti spisak pronađenih lica za koje se tvrdi da su srpske nacionalnosti.

„Prvo su nam odgovorili da postoje 422 osobe, kada smo tražili da nam dostave te podatke, onda su rekli da oni nemaju nacionalni predznak, ali smo mi rekli da nam dostave imena i prezimena za koja tvrde da su ih intetifikovali, na šta smo dobili odgovor da prema zakonu o zaštiti ličnih podataka, oni nama te podatke ne mogu dostaviti“, rekla je Isidora Graorac, predsjednik Republičke organizacije porodica poginulih, zarobljenih boraca i nestalih civila.

To je apsurd, kažu iz Organizacije, posebno jer se žrtve koje se sahranjuju u Srebrenici navode imenom i prezimenom i ti podaci su javno dostupni. Srpski predstavnik u Institutu Nikola Perišić, danas spušta loptu - kaže da se podaci mogu dobiti i poziva na sastanak. 

„Kad je uspostavljen Institut, tzv. centralna evidencija nestalih, nisu rubriku nacionalnost predvidjeli, ali zna se da su to Srbi. Ja sam za saradnju i u tom smislu sam organizaciji uputio poziv da posjete Institut i da im dam vjerodostojnu dokumentaciju koju su tražili“, kaže Nikola Perišić član Kolegijuma direktora Instituta za nestala lica BiH.

Da je Institut neophodno transformisati odavno smatraju i u Republičkom centru za istraživanje rata. Brojni su problemi a posebno kadrovski. Nema mjesta politizaciji ali, nažalost, od samog početka je politika pobijedila humanost.

„Bez reforme instituta to će ići teško,problem je u upravljačkoj strukturi, personalna rješenja i način na koji se ta uprava bira, odnosno već godinama ne bira“, izjavio je Viktor Nuždić v.d. direktora Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženja nestalih lica.

Radom Instituta nisu zadovoljni ni u Vladi Srpske. Iako nemaju uticaj na njihov rad jasno im je, kažu, da se tu i ne radi ništa, barem kada su u pitanju Srbi. 

„Što se tiče rada Instituta, niko nije zadovoljan. Mi smo imali mnogo razgovora na to temu i mnogo inicijativa, to sve ostaje na ovakvom neradu“, smatra Danijel Egić, ministar rada i boračko invalidske zaštite Republike Srpske.

Ukoliko se takav nerad nastavi, sve porodice strahuju od jednog. A to je da velika većina neće dočekati da pronađe svoje najmilije i da ih dostojno sahrani.

Пратите нас и путем Вибера