Српски посланици устали су јуче по свему судећи на лијеву ногу. За мегдан су били "расположени“ на ходницима. Херцеговачки двојац - Ђорђе Вучинић и Илија Таминџија у ходнику хотела а Дарко Бабаљ и Милорад Којић у ходнику бх. парламента. СДС-ов Дарко Бабаљ имао је изгледа жељу да се туче. Непримјерених ријечи током обраћања посланицима СНСД-а Милораду Којићу и Сањи Вулић није му фалило. Осим што је исмијавао Којићев говор увриједио га је и на рачун физичког изгледа рекавши му да се још мало попне на прсте јер га добро не види. Потом баш онако чаршијски, позвао га да изађу напоље. Којић је кренуо па је посла је имало и обезбјеђење.
Да на вријеме све заустави предсједавајући Представничког дома Денис Звиздић није се баш ни потрудио. Хладне главе све је данас поново коментарисао Милорад Којић. Постоје намјере да се праве безбједносни проблеми и произведу сукоби између Срба и то некоме одговара. Бабаљева прича била је, каже Којић, етикетирање и криминализација Републике Српске и њеног руководства с намјером да изазове физички обрачун.
"Мислим да су моји одговори њему били искључиво на снази аргумената а његов одговор на те моје одговоре је био позив да изађемо вани да се обрачунамо, наравно као човјек ја сам одговорио на тај позив али не на начин да се требам физички обрачунати са њим већ на начин да избјегнемо такву врсту комуникације у самом парламенту и да о томе поразговарамо у самом ходнику мимо камера и свега осталог. Али оно што је било видљиво и због чега је обезбјеђење реаговало и неки људи из парламента а то је објавио чини ми се сам Детектор гдје је он врло јасно и гласно рекао разбићу га, дакле његова намјера је била физички обрачун моја намјера је била покушај разговора и смиривања тих тензија које Бошњаци покушавају да уведу међу нас Србе и стварање атмосфере која је на крају крајева безбједносне природе“, каже посланик СНСД-а у Представничком дому Парламентарне скупштине БиХ Милорад Којић.
Ништа мање није варничило ни у Бањалуци. Ни физички а ни вербално.
Главни актери ходника једног бањалучког хотела били су љути Херцеговци Илија Таминџија и Ђорђе Вучинић. Сукоб је започео прво вербално а онда је наводно дошло и до физичког обрачуна. Ђорђе Вучинић тврди да га је Таминџија повукао за мајицу и да је он тај који је Таминџији први опалио шамар. Младом херцеговачком посланику ријалити програма није било доста па је осим у хотелу закукао и у холу Парламента Српске.
"Ја сам имао ту част да се нађем у контакту са послаником Илијом Таминџијом. Наиме јутрос сам кренуо на доручак у хотел Босна гдје смо смјештени и Илија Таминџија ми је причао за шведским столом гдје сам узимао шта ћу да једем са причом и неким погрдним називима које не бих овдје рекао псовање мајке, помињање породице. Ја сам остао хладан и рекао му да се не зеза са мном и да ће му бити канонада на сједници скупштине и да му ништа није било оно што је добио досад и што је повод напада на мене. Након што сам завршио доручак а он је претходно напуштао салу за доручак попео сам се на трећи спрат гдје сам га срео и питао га да понови што је рекао. Он је избио телефон и ту је почео физички контакт и све смо окончали тако што нас је раздвојио Огњен Куљић. На крају крајева није ми жао ни оне мајице која је избуцана. Није ми жао уопште што сам имао физички контакт и обрачун са Таминџијом али ми је жао да се неко тако понаша ко долази из Херцеговине“, рекао је Вучинић.
Искусни трибун Илија Таминџија не крије да је дошло до физичког контакта али да то није ни близу ономе како је то представио Вучинић. За 14 година колико сједи у посланичкој клупи ово му се није десило.
"Ради се о за мене неважној особи којој ја нисам никада за ове двије године изговорио име и презиме. Мислим да је најомраженија особа у скупштини. Излазио сам из хотелске собе према холу он је укључио камеру и ја сам изашао само смирено да заклоним камеру да ме не снима и био сам прибран сталожен да један дјечак не може да ме испровоцира да направимо било какав инцидент јер ја знам шта њима треба, њима требају инциденти и они данас када су апсолутни губитници на политичкој сцени и међу грађанима водећи такву накарадну политику требају им инциденти да себе покажу као жртве“, рекао је посланик СНСД-а у Народној скупштини Републике Српске Илија Таминџија.
Нису оваква "српска посла“ на понос грађанима који су их бирали. Срамота и туга њихов је коментар. Херцеговци су се нарочито зацрвенили. Умјесто аргумената њихови посланици укрштавали су шаке.
Одговорност и јавност са политичарима баш и не иду руку под руку. Онима који су за њих гласали требали би да улијевају повјерење. Међутим, шта својим понашањем производе и какав утисак остављају ни сами у већини случајева нису свјесни.
"Непримјерено. То је јавни простор и јавне личности и оне треба да имају одговорност према јавности и требали би својим понашањем да дају узор и примјер у уливају повјерење. Не знам сад како неко може имати повјерења које су јавне личности које се јавно физички обрачунавају. Некако то поручује да немају капацитета и довољно вјештина преговора, разговора, дијалог који је једини кључ сарадње. Можете ви до физичког обрачуна али то не води сарадњи и неком рјешењу. Врло често изостаје добра комуникација, добри примјери комуникације. Без обзира ко је у питању у јавном простору треба својим примјером да дајемо осталима примјер како да се комуницира. Ако чинимо лоше према другима не можемо очекивати ни од других да се понашају другачије према нама“, каже Драгана Трнинић, шеф Катедре новинарства и комуникологије на Факултету политичких наука.
Нису политичари обично свјесни ни колику улогу у њиховом наступу игра управо невербална комуникација. Чак и када гледаоци не чују оно што они говоре повратну информацију даје им њихово понашање и обично оно оставља много већи утисак.
"У политици има нажалост и људи који нису довољно едуковани у јавном наступу јер то је посебна дисциплина јавни наступ јавни говор и невербална комуникација. Они морају да постану свјесни онога што говоре и начина како то говоре и да постану свјесни да публика обраћа пажњу на то. И некада ако не чују шта говоре ако је стишан уређај видимо како се понашају то шаље слику о њима поготово у ери дигиталне комуникације када се све забиљежи и дијели путем друштвених мрежа то озбиљно може да наруши репутацију и да доведе у питање његову каријеру. Све оно што се чини у јавном простору поготово ако су јавне личности оставља велики утисак без обзира на то шта изговорите увијек ће публика памтити како сте изгледали и како сте се понашали док сте о нечему говорили“, додаје Драгана Трнинић, шеф Катедре новинарства и комуникологије на Факултету политичких наука.
Како ће се понашати политичаре је изгледа скоро па брига. И то су доказали по ко зна који пут. Можда не би било лоше када би копља укрстили у давању што бољих рјешења за проблеме грађана умјесто што им је рјешење када понестане аргумената физички обрачун.