На састанку крајем маја Радне групе за праћење реализације споразума Владе Републике Српске и гранских синдиката истакнуто је да, на основу економских параметара, нема простора за повећање плата, али је предложено да се ова радна група поново састане у четвртом кварталу, када буде била пуно јаснија слика у вези са остварењима буџета Републике.
Записник са тог састанка преноси у цијелости:
З А П И С Н И К
Са састанка радне групе за праћење реализације споразума Владе Републике Српске и гранских синдиката одржаног дана 26.5.2023. године у просторијама Министарства управе и локалне самоуправе са почетком у 11.00 часова
Присутни:
1) Микан Давидовић - Министарство управе и локалне самоуправе,
2) Далибор Томаш - Кабинет предсједника Владе Републике Српске,
3) Јелена Поповић - Министарство финансија,
4) Бранка Миливојац - Министарство просвјете и културе,
5) Жељана Јовичић - Министарство за научнотехнолошки развој, високо образовање и информационо друштво,
6) Бранкица Арежина - Министарство правде,
7) Аница Јондић - Синдикат радника унутрашњих послова Републике Српске,
8) Божо Марић - Синдикат управе Републике Српске,
9) Мирко Шербеџија - Струковни синдикат медицинских сестара и техничара Републике Српске,
10) Тодор Шегрт - Самостални синдикат радника у здравству и социјалној заштити,
11) Драган Гњатић - Синдикат образовања, науке и културе.
Присутне је поздравио Микан Давидовић и на самом почетку утврдио присуство чланова радне групе на састанку. Посебно је истакао да је значајно што су присутни представник Министарстава финансија Јелена Поповић и представник Кабинета премијера Далибор Томаш.
На састанку нису присутни Александар Панић - Министарство унутрашњих послова, Милојко Грујачић - Министарство здравља и социјалне заштите, Јовица Мишић - Струковни синдикат доктора медицине Републике Српске и Синиша Петровић - Синдикат правосуђа Републике Српске.
Даље се обратио Божо Марић који је рекао да је став синдиката да треба да се испоштује споразум између Владе Републике Српске и синдиката, и да треба да дође до повећања плата запослених у јавној управи у другом кварталу 2023. године, а такође и осталима који примају плату из Буџета Републике Српске. Рекао је да је свјестан иностраног дуга са којим се суочава Република, те да нису за то да се угрози функционисање буџета, из тог разлога нуде конкретна рјешења како да се обезбиједе средства за повећање плата.
Аница Јондић је рекла да представници синдиката нису овдје како би се расправљало да ли треба повећавати плате буџетским корисницима, јер је то обавеза који призилази из споразума, већ само да се расправља о висини повећања плата. Она је изнијела став синдиката да повећање треба да буде у висини износа топлог оброка (који износи на мјесечном нивоу око 200 КМ) и једне дванаестине регреса, а који треба да буде просјечна бруто плата за претходну годину. Један од захтјева синдиката је да повећање плата буде од мајске плате.
Мирко Шербеџија је изнио став да се рад ове радне групе на може растезати у недоглед и да Влада треба да изнесе конкретан став по овом питању с обзиром на то да су испред синдиката јасни са захтјевима.
Драган Гњатић као представник Синдикат образовања, науке и културе рекао је да овдје дискутује у складу са ставовима сидиката који су договорени на сједницама. Подржава остале колеге испред других синдиката и њихове захтјеве. Поновио је захтјеве са прошлог састанка да су запослени у овој области дискриминисани по питању платних коефицијената у односу на запослене у осталим областима, а поготово који раде са високом стручном спремом, гдје је разлика у плати између 250 и 300 КМ. Сматра да се ова неправда што прије треба исправити.
Тодор Шегрт је рекао да је Законом о платама запослених лица у јавним установама у области здравства прописано да запослени имају право на накнаду за топли оброк, зимницу, огрев и регрес. Такође је рекао да по Закону о раду радник има право на регрес за коришћење годишњег одмора.
Далибор Томаш је на почетку обраћања нагласио да све што ће изнијети у свом излагању је његов лични став као члана ове радне групе, а не званичан став Владе.
Истакао је да је тачком 4. Споразума Владе Републике Српске и гранских синдиката, као и тачком 2. Рјешења о именовању Радне групе за праћење реализације Споразума Владе Републике Српске и гранских синдиката, дефинисано да ће Радна група у другом кварталу 2023. године извршити: (1) анализу Буџета, (2) анализу плата запослених у јавном сектору Републике Српске и (3) анализу раста цијена, и у складу са резултатима те анализе, предложи усклађивање раста плата запослених у јавном сектору са: (1) растом прихода у Буџету и (2) растом цијена.
С тим у вези, као први задатак, потребно је извршити анализу Буџета Републике, односно раста прихода, како би провјерили да ли уопште постоје услови за повећање плата запослених у јавном сектору. Анализа раста плата запослених у јавном сектору и анализа раста цијена би био тек други задатак, којим би предложили колико би повећање требало бити, под условом да анализа Буџета покаже да уопште постоје услови за такав приједлог.
Он је изнио параметре везано за остварење Буџета Републике за период 1. јануар-30. априла 2023. године. Рекао је да је планирани буџетски дефицит за 2023. годину износи 261,2 мил. КМ, те да је нето задуживање Републике у 2023. години 187,4 мил. КМ. Даље је изнио податке да је у прва четири мјесеца остварено око 25 одсто планираних задужења. У истом периоду приходи од индиректних пореза износе 80 одсто од планираних. Тренутна процјена остварења Индиректних пореза у Буџету Републике за 2023. годину, коју је израдило Министарство финансија показује да ће остварење Индиректних пореза бити мање за 95-100 мил. КМ у односу на планиране Буџетом Републике за 2023. годину.
Пренио је и препоруке ММФ-а да фискалну политику треба учинити мање експанзивном, како би се смањили инфлаторни притисци, сузбијањем текуће потрошње. Он сматра, с обзиром на наведене бројке, да је ситуација јасна, и његов је став да тренуто нема простора за повећање плата. Предлаже да ова радна група сада припреми информацију за Владу, а да поново приступи задатку који је дефинисан тачком 4. Споразума и тачком 2. Рјешења поново у четвртом кварталу 2023. године, када будемо имали пуно јаснију слику у вези остварења Буџета Републике за прва три квартала 2023. године.
Божо Марић је послије излагања Томаша рекао да они нуде конкретно рјешење по питању обезбјеђења средстава за повећање плата, а то је увођење најниже пореске основице за сваку грану дјелатности. На тај начин би се сузбила сива зона, те би се створила додатна средства у буџету. Предлаже да Влада припреми закон о најнижим пореским основицама за сваку грану дјелатности. Оваквих законских рјешења имамо и у другим земљама. Он каже да имамо ситуацију да у појединим браншама велики број радника пријављено на минималац, одосно прима најнижу прописану плату која је око 700 КМ, а у пракси добијају знатно више.
Јелена Поповић је рекла да се ДОБ израђује крајем јуна, и да ћемо тада имати финансијске податке за цијелу Републику Српску. У Буџету за 2023. годину је било планирано повећање плата од пет одсто, али садашње стање је такво да имамо пад прихода и раст расхода. Такође је рекла да у Министарству финансија разматрају идеју око увођења најнижих основица за поједине дјелатности, да су на ту тему већ одржали састанке и да су спремни и даље да раде на томе. Даље је изнијела да у овој години Република Српска треба да врати 1,1 милијарду дуга, што преставља велики притисак на буџет. Још је додала када се расправља о повећању плата на републичком нивоу треба имати у виду и плате запослених у локалној самоуправи.
Микан Давидовић је нагласио да се треба држати мандата радне групе. Подржао је приједлог Далибора Томаша да радна група спреми Информација за Владу, са чиме су се сложили сви присутни. Рекао је да у Информацији треба да се каже да су до сада реализоване прве три тачке Споразума и да је Радна група сагласна да се реализује и преостала четврта тачка.
ЗАКЉУЧАК
Припремити Информацију за Владу Републике Српске на начин да ће се објединти ставови чланова Радне групе које ће они у писаној форми доставити записничару, а садржај и приједлог закључака ће накнадно усагласити чланови Радне групе. Састанак завршен у 14 часова.